Ana sayfa Editörden Çölaşan: Siz AB olsanız böyle bir ülkenin tepesindeki yöneticileri ciddiye alır mısınız?

Çölaşan: Siz AB olsanız böyle bir ülkenin tepesindeki yöneticileri ciddiye alır mısınız?

PAYLAŞ

Sözcü gazetesi yazarı Emin Çölaşan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AB ile ilişkilerdeki söylemlerinin tutarsız olduğunu vurgulayarak, “Bir gün posta koyuyor, ilişkimizi bitirdiğini söylüyor. Ertesi gün ise AB’nin biz olmadan olmayacağını, Avrupa’ya muhtaç olmadığımızı bizsiz bir Avrupa’nın çökmeye mahkûm olduğunu söylemeye başlıyor!..” şeklinde yazdı.

Bu durumun ‘komik’ olduğunu söyleyen Çölaşan, “Siz AB olsanız böyle bir ülkenin tepesindeki yöneticileri ciddiye alır mısınız?” diye sordu.

Emin Çölaşan’ın yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

Şimdi dünya liderimizin mantığından yola çıkarak Türkiye-AB ilişkilerine kısaca bir göz atalım ve onun ne kadar haklı olduğunu görelim:
– Her fırsatta para isteyen, maddi yardım isteyen Türkiye değil AB’dir!
– Vize sorununu AB ile yaşayan biz değiliz. Vize için onlara yalvaran da biz değiliz. Onlar bize yalvarıp “AB vatandaşlarına vizeyi kaldırın” diye ricalarda bulunuyor.
– Ülkemizde demokrasi, basın özgürlüğü, fikir ve ifade özgürlüğü gibi kavramlar için bastıran onlar değil. Tam tersine biz onlara bastırıyoruz, demokrasilerinin yeterli olmadığını ileri sürüyoruz.
– Eyy Merkel, eyy AB diye sürekli posta koyan, tehditler savuran, bu doğrultuda her gün nutuk atan da biz değiliz. Onlar “Eyy Tayyip” diye bağırıp bizi çok ciddiye aldıklarını gösteriyorlar!

İşin şakası bir yana, siz AB olsanız böyle bir ülkenin tepesindeki yöneticileri ciddiye alır mısınız?
Dünya liderimizin bir dediği öbür dediğini tutmuyor. Bir gün posta koyuyor, ilişkimizi bitirdiğini söylüyor.
Ertesi gün ise AB’nin biz olmadan olmayacağını, Avrupa’ya muhtaç olmadığımızı bizsiz bir Avrupa’nın çökmeye mahkûm olduğunu söylemeye
başlıyor!..

“Aman abiler alın bizi aranıza, tam üye yapın” demeye getiriyor. Gerçekten komik bir durumdayız. Bekleyelim bakalım 2019 seçimlerini, şimdilik başka çare yok.

Yazının tamamı için…