Ana sayfa Manşet FBI eski Başkanı: Rusya soruşturması yüzünden kovuldum. Trump yalan söylüyor

FBI eski Başkanı: Rusya soruşturması yüzünden kovuldum. Trump yalan söylüyor

PAYLAŞ

ABD Başkanı Donald Trump’ın görevden aldığı eski FBI Başkanı James Comey, Senato İstihbarat Komitesi’nde verdiği ifadede, Rusya’nın ABD seçimlerine olası müdahalesini soruşturduğu için görevden alındığına inandığını söyledi. Comey, Rusya’nın ABD seçimlerini etkilemeye çalıştığı konusunda ‘şüphem yok’ ifadesini kullandı. Comey, Trump yönetiminin kendisini karalamak için yalanlara başvurduğunu düşündüğünü, Trump ile altısı yüz yüze, üçü de telefonla yaptığı görüşmeler ardından notlar almasının da bu yüzden olduğunu savundu.

Comey, Trump ile görüşmelerini neden kaydettiğine ilişkin bir soruya, ‘yalan söyleyeceğinden korktuğum için’ yanıtını verdi.

James Comey, Şubat ayında Trump ile Oval Ofis’te yaptığı ikili görüşmenin kendisini özellikle rahatsız ettiğini belirterek, ‘Başkan görüşmenin sonuna doğru odada bulunan öteki yetkililere teşekkür etti, herkese benle yalnız konuşmak istediğini söyledi. Ben koltuğumda otururken, Adalet Bakanı koltuğumun yanına yaklaştı ancak Başkan ona da teşekkür ederek benle yalnız konuşmak istediğini tekrarladı. Odadan son çıkan kişi Jared Kushner oldu’ diye konuştu.

“Trump, soruşturmanın peşini bırakmamı beklediği düşüncesini yarattı”

Trump ile Oval Ofis’te baş başa kaldıklarında, Trump’ın bir gün önce görevden aldığı Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn hakkında konuşmak istediğini söylediğini aktaran Comey, ‘Başkan, Flynn’in Ruslarla konuşarak yanlış bir şey yapmadığını, ancak Başkan Yardımcısı’nı yanlış yönlendirdiği için onu görevden almak zorunda kaldığını söyledi. Flynn hakkında bazı başka kaygıları olduğunu söyledi ama bunlarla ilgili ayrıntılara girmedi’ dedi.

Trump’ın kendisinden ‘sadakat’ istediğini, kendisinin FBI başkanlığı görevinde kalmasını birkaç kez özellikle dile getirmesine karşın ‘sadakat’ beklentisine anlam veremediğini belirten Comey, o sırada başında bulunduğu FBI’nın bağımsız çalışmasına engel olacak herhangi bir söz vermediğini belirtti ve ‘Başkan’ın sözleri ve sözlerinin içeriği, bende, Flynn soruşturmasının peşini bırakmamı beklediği düşüncesini yarattı’ diye konuştu.

James Comey, ‘Donald Trump’ın Flynn ile ilgili iddiaları reddettiği, Amerikan halkının neden ABD Başkanına değil de kendisine inanması gerektiği kanısında olduğu’ sorusuna verdiği yanıtta da ‘Benle bu içerikte bir konuşma yapmadıysa, neden Adalet Bakanı dahil herkesi odadan çıkarmış olsun ki’ dedi.

Comey, görüşmenin kaydı olabileceğine yönelik Donald Trump’ın açıklamasının anımsatılması üzerine de, ‘Umarım vardır, hiç darılmam, lütfen açıklansın’ diye konuştu. Comey, Oval Ofis’te gerçekleşen görüşmenin notlarını, Columbia Üniversitesi’nde görevli bir yakın arkadaşı aracılığıyla basına iletildiğini de açıkladı.

James Comey, adaletin engellenip engellenmediğinin kamuya kapalı özel soruşturma sonunda ortaya çıkacağını düşündüğünü söyledi.

Trump’ın avukatı Comey’i yalanladı

Trump’ın avukatı Marc Kasowitz ise Comey’nin iddialarını reddetti. Kasowitz, Başkan Trump’ın Comey’e asla, kendisinden sadakat beklediğini söylemediğini belirtti:

“Bugün Comey, kişiye özel konuşmaların sözde notlarını arkadaşlarına sızdırdığını kabul etti. Diğerlerinin yanında sızan notlarla ilgili de Comey’e soruşturma açılmasının gerekli olup olmadığı kararını vermeyi ilgili yetkililere bırakıyoruz.”

Kasowitz ayrıca Comey’nin sözlerinin, Trump’ın, Rusya’nın ABD’deki başkanlık seçimlerine müdahale ettiği iddialarının soruşturulmasını engellemediğini gösterdiğini kaydetti.
Daha önce açıklama yapan Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Huckabee Sanders ise “Başkan yalancı değildir” dedi.

Başkan Trump’ın daha önce, “yönetiminin kuşatma altında olduğunu” söylediğini hatırlatan Sanders, Washington’da bazı çıkar çevrelerinin kendileri aleyhine haraket ettiğini söyledi.