Ana sayfa Gündem ‘Covid-19 testleri, vaka sayısını az göstermek için sınırlı tutuluyor’

‘Covid-19 testleri, vaka sayısını az göstermek için sınırlı tutuluyor’

‘Türkiye, nüfusa oranla test sayısında Avrupa’da 33’üncü, dünyada ise 67’nci sırada kaldı. Vaka sayısının az gözükmesi için bilinçli şekilde test sayısı sınırlı tutuluyor.’

PAYLAŞ

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir Covid-19 testlerinin vaka sayısını az göstermek için sınırlı tutulduğunu ifade etti.

CHP’li Emir, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’de Coronavirus (Covid-19) pandemisinin başladığı 11 Mart’tan bu yana 6 ay geçmesine karşın toplam test sayısının halen 10 milyonun altında kaldığına dikkat çekerek, “Türkiye, nüfusa oranla test sayısında Avrupa’da 33’üncü, dünyada ise 67’nci sırada kaldı. Günlük test ortalaması 48 bin, test yapılabilen merkez sayısı ise 270. Vaka sayısının az gözükmesi için bilinçli şekilde test sayısı sınırlı tutuluyor” dedi.

‘VATADAŞ DEVLET HASTANELERİNDE GERİ ÇEVRİLİYOR

Emir, Türkiye’de günlük Covid-19 testi sayısının son bir aydır 100 bin civarında seyrettiğini, ancak bu sayının da yetersiz kaldığını kaydetti. Vatandaşların belirti göstermesine karşın devlet hastanelerinde test yaptırmakta zorlandığını kaydeden Emir, “Kamu hastanelerine test için giden vatandaşlar, çoğu zaman test kriterlerini karşılamadığı gerekçesiyle geri çevriliyor. Özel hastanelerde ise test ücretini karşılayabilen her vatandaş, kritere bakılmaksızın test yaptırabiliyor” diye konuştu.