Connect with us

Dünya

Cumhurbaşkanı adayı Fillon Fransız halkından özür diledi

Published

on

Fransa’da cumhurbaşkanlığının en büyük adaylarından biri olarak gösterilen François Fillon, milletvekilliği döneminde eşini bir çalışanı gibi göstermesinin hata olduğunu ifade ederek kamuoyundan özür diledi. Eşi ve iki çocuğunu geçmişte asistan sıfatı ile çalıştırdığı için üzgün olduğunu belirten Fillon, “Bu bir hataydı. Son derece pişmanım ve Fransızlardan özür diliyorum” dedi.

Fillon diğer yandan, eşinin çalışma durumunun şeffaf ve yasal olduğunu savunarak ona ödenen maaşın hakkaniyet çerçevesinde olduğunu öne sürdü. Söz konusu olayın açığa çıkması ile yoğun bir baskı altında kalan Fillon, aile üyelerinin parlamentoda personel olarak çalışmalarının yasal olduğunu ancak Fransa toplumunun bu duruma kuşku ile yaklaştığını ifade etti.
Fransa’da yayınlanan haftalık ‘Le Canard Enchaine’ gazetesinin haberine göre François Fillon’un eşi, gerçek anlamda çalışmamasına rağmen devlet bütçesinden 15 yıl içinde toplam 830 bin euro maaş aldı. Mali işlerden sorumlu savcılığın bu iddialarla ilgili olarak soruşturma başlattığı bildiriliyor.

Fillon: Adaylıktan çekilmiyorum

Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde Fillon’a yönelik halk desteği azalıyor. Kamuoyu araştırmalarına göre 7 Mayıs’ta yapılması öngörülen seçimlerin ilk turu bugün gereçekleşse Fillon ikinci tura kalacak oy oranına erişemiyor. O nedenle muhafazakarlar arasında Fillon’a, adaylıktan çekilmesi yönünde baskılar artıyor. Ancak eski Başbakan Fillon pazartesi günü yaptığı açıklamada adaylıktan çekilmeyeceğini duyurdu. Fillon “Hiçbir şey fikrimi değiştirmemi sağlayamaz” diyerek adaylığında ısrarcı olduğunu ortaya koydu. Cumhurbaşkanlığı yarışına kazanmak için gireceğini ifade eden Fillon, hakkındaki iddiaları da kendine karşı başlatılan bir kampanya ve siyasi cinayet olarak niteleyerek, basını kendine karşı ‘linç adaleti‘ uygulamakla suçladı.(Deutsche Welle Türkçe)

Continue Reading

Dünya

IŞİD militanlarının tecavüzünden doğan binlerce çocuk ölüme terk edildi

Published

on

By

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Çatışma Bölgelerinde Cinsel Şiddet Özel Temsilcisi Pramila Patten, Irak’a yaptığı 8 günlük ziyaretin ardından BM Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, terör örgütü DEAŞ militanlarının elinden kurtulan kadınlar ile kız çocuklarının maruz kaldığı cinsel şiddet olaylarına dikkati çekti.

Bağdat, Erbil ve Musul’da hükümet yetkilileri, sivil toplum örgütü temsilcileri, dini liderler ile DEAŞ’ın elinden kurtulan kadınlar ve kız çocuklarıyla görüşmeler yaptığını belirten Patten, “Sağ kalanların yürek burkan hikayelerini ilk elden dinledim.” dedi.

Ülkede bin 500’ü kadın ve kız çocuğu olmak üzere 3 bin 154 Ezidi ile 600’ü kadın, 250’si çocuk Türkmen ve Şii bin 200 kişinin hala kayıp olduğunu aktaran Patten, DEAŞ militanların tecavüzleri sonrası doğan çocukların toplumda kabul görmediğini vurguladı.

Patten, “Tecavüz sonrası doğan birçok çocuk terk ediliyor. Bazı dini liderler empati gösterse de kabile liderleri tecavüzden doğan çocukları kabul etmede büyük bir isteksizlik sergiliyor. Musul’da yetkililer terk edilen binlerce çocuk için yetimhane açmak zorunda kaldıkları bilgisini verdi.” diye konuştu.

Continue Reading

Dünya

ABD’de silahlı saldırgan 3 kişiyi rehin aldı

Published

on

By

ABD’nin California eyaletine bağlı Napa bölgesinde, Gaziler Evi’nde silahlı saldırı meydana geldi. Siyah zırh giyen saldırgan üç kişiyi rehin aldı. Silah sesleri üzerine bölgeye çok sayıda polis ve ilk yardım araçları sevk edilirken; olayda şimdiye kadar ölen ya da yaralanan olmadığı belirtildi.

Görgü tanıkları 30 kez silah sesi duyduklarını aktarırken, olayda ölü yada yaralı olup olmadığı şimdilik açıklık kazanmadı. Polis yetkilileri halka aktif silahlı saldırı bölgesinden uzak durma çağrısı yaptı.

ABC7 muhabiri Wayne Freedman, polisin saldırganın kimliğini bildiğini ancak basında paylaşmadığını aktardı. Polis ile saldırgan arasında karşılıklı silah atışları yapıldığını belirten Freedman, şüphelinin müzakerecilerle iletişime geçmeyi de reddettiğini ifade etti. 

Continue Reading

Dünya

Suriye: Türkiye’nin işgaline karşı ülkenin her bir parçasını savunmakta tereddüt etmeyeceğiz

Published

on

By

Suudi Arabistan, Katar ve Körfez ülkelerinin bir kısmının terör örgütlerine mali destekte bulunduklarını belirten Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, Türkiye’nin de on binlerce teröriste sınırlarını açtığını ve onları silahlandırdığını iddia etti. Caferi, Suriye’nin ‘Türkiye’nin işgaline’ karşı ülkenin her bir parçasını savunmak için her şeyi yapacağını söyledi.

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA’da yer alan habere göre, Rus haber ajansı Sputnik’e konuşan Caferi, Türkiye’nin on binlerce teröristin sınırlarından geçmesine izin vererek terörü desteklediğini savundu. Türkiye’nin teröristleri silahlandırdığını, mali destek verdiğini ve topraklarında eğitim kampları kurduğunu iddia eden Caferi, aynı zamanda da teröristlerin zehirli kimyasallara ulaşmasına izin verildiği iddiasında bulundu.

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeybatısındaki Afrin’de gerçekleştirdiği Zeytin Dalı Harekâtı’yla ilgili de konuşan Caferi, “Suriye, topraklarının her bir parçasını savunmak konusunda tereddüt etmeyecektir. Silahlı terör örgütlerinden de gelse; Türk, Amerikalı ya da İsrailli güçlerin işgali de olsa…” ifadelerini kullandı. (Kaynak: Sputnik)

Continue Reading

Çok Okunanlar