Ana sayfa Politika “Cumhurbaşkanımız arzu ederse partinin genel başkanı olabilir”

“Cumhurbaşkanımız arzu ederse partinin genel başkanı olabilir”

PAYLAŞ

AA’nın Editör Masası’na konuk olan Kurtulmuş Anayasa değişiklik teklifiyle cumhurbaşkanının sınırsız yetkilere sahip olacağı eleştirilerine yanıt verdi. Kurtulmuş ayrıca Erdoğan’ın isterse partinin genel başkanı oalbileceğini sözlerine ekledi.

Cumhurbaşkanlığının yetki tartışmalarına ilişkin yaptığı açıkalamda Kurtulmuş, “Bugünkü Cumhurbaşkanı’nın yetkilerine baksınlar. Eğer bu yetkileri kullanmak, bir güç devşirme peşinde olsa bu yetkileri kullanır. Bu sistemle Parlamento’nun hesap sorabilir yetkisi var. İki başlı yürütme ortadan kaldırılıyor. Tek bir yürütme mekanizması kuruluyor. İlave, olağanüstü yetkilerle kurulmuş bir sistem değil.” ifadelerini kullandı.

Kurtulmuş partili cumhurbaşkanlığı konusunda ise şu açıklamayı yaptı: “Cumhurbaşkanlığı sistemine geçişin 2019’daki seçimle birlikte olacak. Başbakanlık sistemi 2019’a kadar devam edecek. Sayın Cumhurbaşkanımızın partileriyle irtibatı devam etmiş olması imkanlardan birisidir. O hemen devreye girer. Arzu ederse partinin genel başkanı da olabilir.”