Ana sayfa Öne Çıkanlar ‘Cumhurbaşkanı’nın darbe girişiminden haberi vardı’

‘Cumhurbaşkanı’nın darbe girişiminden haberi vardı’

PAYLAŞ

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin Milletvekili Mithat Sancar, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, 15 Temmuz darbe girişimini araştırmak amacıyla kurulan Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu’nun darbenin arka planını aydınlatmadan çalışmalarını bitirmesini değerlendirdi.

Evrensel’in Dihaber’den aktardığı habere göre, “AKP’nin komisyonu çalıştırma isteği de niyeti de yoktu” diyen Sancar, komisyonda dinlenilmesini talep ettikleri Cumhurbaşkanı, Başbakan, Genelkurmay Başkanı ve MİT Müsteşarı’nın dinlenilmediğinin altını çizdi.

Sancar, her toplantıda ısrarla dile getirmelerine rağmen komisyona kritik isimlerin çağrılması taleplerinin reddedildiğini söyledi. Cemaatle yoğun ilişkisi olan Reşat Petek’in Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu’nun başına getirilmesinin AKP’nin niyet göstergesi olduğunu kaydeden Sancar, komisyona gelerek bilgi veren kişilerin darbe girişimini aydınlatmaya yönelik katkısının olamayacağının açıkça görüldüğünü söyledi.

‘REŞAT PETEK BAŞLI BAŞINA ŞAİBE UNSURUYDU’

Sancar, şöyle devam etti: “AKP kendi anlatısına uygun bir çalışma için darbe komisyonunu araçsallaştırdı. Komisyonun gerçek bir araştırma faaliyeti yürütmesini engelledi. Komisyona başkan seçilen Reşat Petek başlı başına şaibe unsuruydu. Geçmişte cemaatle yoğun ilişki içinde olduğuna dair pek çok bilgi mevcutken onun komisyon başkanı yapılması, niyetleri baştan ele veriyordu.”

‘CUMHURBAŞKANI’NIN DARBE GİRİŞİMİNDEN HABERİ VARDI’

“Cumhurbaşkanının darbe girişiminden haberi vardı. Önlemek yerine, darbecilere yol verdi” diyen Sancar, iktidarın da darbe girişimini bir fırsat olarak kullanarak, darbe sürecini hayata geçirdiğini kaydetti.

Darbe girişiminin siyasi ayağını ortaya çıkaracak çalışmanın yapılmasına da izin verilmediğini belirten Sancar, “Darbe girişimi başarılı olsaydı kimin Cumhurbaşkanı olacağının araştırılması, komisyonun AKP’li üyelerince engellendi” diye belirtti.

Sancar, gelinen süreçte AKP’nin darbe girişimini başkanlığa giden yolda bir tehdit unsuru olarak kullandığını ifade ederek, ancak hiçbir şeyin gerçekleri örtmeye yetmeyeceğini söyledi