Connect with us

Sürmanşet

Cumhurbaşkanlığı, yıl sonuna kadar 1 milyar 292 milyon harcama yaptı

Published

on

Maliye Bakanlığı, 2016 yılı Ocak-Aralık bütçe gerçekleşme rakamlarını açıkladı. Cumhurbaşkanlığı’nın 434 milyon 96 bin lira olan başlangıç ödeneği 911 milyon 4 bin liralık artışla 1 milyar 345 milyon 100 bin liraya çıktı. 2016’ya ocak ayında 12 milyon 366 bin liralık harcama ile başlayan Cumhurbaşkanlığı’nın harcamaları, yılın son aylarında rekor düzeye ulaştı. Ekim ayında 142 milyon, kasımda 198 milyon harcayan Cumhurbaşkanlığı’nın aralık ayında harcamaları zirve yaptı. Yılın son ayında tüm harcamalarının üçte biri oranında, 412 milyon lira harcama yapıldı. Cumhurbaşkanlığı’nın yıl boyunca yaptığı harcama 1 milyar 292 milyon liraya ulaştı.

Başbakanlık da yaklaşık üç katı ödenek artışı yapılan Cumhurbaşkanlığı’nın gerisinde kalmadı. Başbakanlık’ın 1 milyar 295 bin 211 lira olan başlangıç ödeneği yıl sonunda 1 milyar 220 milyon 684 bin liralık artışla 2 milyar 515 bin 895 lira oldu. Böylelikle Başbakanlık ödenekleri yıl içinde iki katına yakın arttırıldı.

Cumhurbaşkanlığı gibi Başbakanlık da aralık ayında harcama rekoru kırdı. Yıl boyunca en çok aylık harcama 250 milyona ulaşırken sadece aralık harcaması 651 milyon 477 bin lira oldu. Başbakanlık da yıl boyunca ödenek toplamının 2 milyar 438 bin lirasını harcadı.

Ülkenin güney doğu sınırı dışında içine sürüklendiği savaş, 7 Haziran seçimlerinin ardından artan ve hız kesmeyen şiddet ortamı ve ardından 15 Temmuz’da yaşanan başarısız darbe girişimi güvenlikle ilgili kurumların ödeneklerini de kısa sürede tüketti. Başlangıç ödeneği 4 milyar 794 bin lira olan İçişleri Bakanlığı’nın yaklaşık 2.2 katı artışla ödenek toplamı 10 milyar 963 milyon 957 bin liraya çıkartıldı ve bunun 8 milyar 342 milyon lirası harcandı. Milli Savunma Bakanlığı’nın harcamaları başlangıç ödeneğinin yaklaşık 1.5 katı üzerine çıktı. Milli Savunma Bakanlığı’na 26 milyar 451 milyon 504 bin lira olan başlangıç ödeneği yetmeyince ödenek aktarımı yapıldı ve rakam 38 milyar 341 milyon liraya çıkartıldı. Ancak MSB diğerlerinden farklı olarak aktarılan ödeneğin büyük bölümünü harcamadı.

Bir ayda 1,5 milyarlık silah

Hükümetin güvenlik ve savunmaya yönelik yaptığı mal, malzeme ve hizmet alımlarında da görülmemiş bir artış yaşandı. 5 milyar 45 milyon lira harcama yapılan bu kalemin sadece Aralık ayı harcaması 1 milyar 495 milyon lira oldu.

10 milyarlık örtülü ödenek harcaması

Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde Cumhuriyet tarihinin en büyük harcamalarının yapıldığı, cumhurbaşkanı seçilmesiyle de ortak olduğu ve yükseliş hızı daha da artan örtülü ödenek, ilk kez bu yıl geçen yıla oranla artmadı. Hesabı sorulmayan, seçim ve karışıklık dönemlerinde büyük artışların görüldüğü bu kalem, bu yıl 2015’in gerisinde kaldı. 2015 yılında toplam 1 milyar 773 milyon 235 bin TL olan örtülü ödenek harcamaları, bu yıl 1 milyar 616 milyon lira oldu.
Bu harcama ile birlikte 2003 yılından bu yana örtülü ödenekten harcanan tutar 10 milyar 800 milyon lirayı aştı.

Spor

3 Avrupa kulübü onu istiyor

Published

on

By

West Ham United, Trabzonspor formasını giyen Okay Yokuşlu’ya resmen talip oldu. Sevilla’nın da Milli futbolcuyla ilgilendiği belirtiliyor. İngiliz ekiplerinden West Bromwich de Okay için gözlemci gönderdi.

Ona ‘Yeni Busquets’ diyorlar

Okay için Yeni ‘Sergio Busquets’ tanımlamasını yapan As gazetesi 23 yaşındaki oyuncunun Sevilla’da Nzonzi’nin yerini alabileceğini yazdı. Gazete Sevilla’nın bu mevki için Genk’ten Norveçli futbolcu Sander Berge’le de ilgilendiğini ancak Belçika ekibinin 15 milyon euro’dan aşağısını kabul etmediğini bildirdi. 

8 milyon euro

Okay Yokuşlu’nun 8 milyon euro’ya transfer edilebileceği de vurgulandı.

Continue Reading

Sürmanşet

Bahçeli’ye, vatandaş olmasına tepki gösterdiği robotun tasarımcısından yanıt geldi

Published

on

By

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Suudi Arabistan’ın geçen yıl robot Sophia’ya vatandaşlık vermesine, “Suudi Arabistan ne yapmak istemektedir?” diye tepki göstermişti; robotun tasarımcısından yanıt geldi.

Sophia, dünyanın en gelişmiş insansı robotlarından. Sohbet edebiliyor, duygularını gösteriyor, dahası tercih yapabiliyor. Hong Kong merkezli Hanson Robotics’in geliştirdiği Sophia, geçtiğimiz ekim ayında ilk vatandaş robot olarak dünyanın gündemine oturmuştu. Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Sophia’ya vatandaşlık vermişti.
 

Devlet Bahçeli’nin tepki gösterdiği robot Sophia Türkiye’ye geliyor

Bu adıma en ilginç tepkilerden biri, MHP Lideri Devlet Bahçeli’den gelmişti; “Suudi Arabistan bir Hollywood yıldızına benzetilen robota vatandaşlık vererek ne yapmak, nereye varmak istemektedir? Nasıl bir hüsran, husumet kutsal topraklarda hâkimiyet kurmuştur?” demişti.

Bahçeli’nin sözlerine ve yapay zekâ teknolojisinin geldiği noktayı, robotu tasarlayan ve şirketin sahibi olan ABD’li mühendis Dr. David Hanson’dan yanıt geldi. Hong Kong’dan Skype aracılığıyla Habertürk’e konuşan Hanson, Bahçeli’nin sözleriyle ilgili şunları söyledi: “Tabii ki Suudi prens adına konuşamam ama bildiklerimi dile getirebilirim. Prens insan hakları konusunda bazı adımlar atmak istiyor, kadın haklarını genişletmeye çalışıyor. Bir robota vatandaşlık vermesi, bu yaklaşımını gösteriyor. Ayrıca Sophia’yı sadece Hollywood’dan, Audrey Hepburn’den değil dünyadaki pek çok kültürden esinlenerek yarattım. Mesela Nefertiti’den, Kanada’daki yerli halk İnuit’lerden, hatta eşimden etkilendim. Kültürler arasında köprü olacak bir robot olmasını istedim. Bu amaçlarımıza korku ve milliyetçilikle cevap veren herkes, yaratıcılığın ve ilerlemenin önünü kesiyor. “

Sophia’yla birlikte nisanda bir etkinlik için Türkiye’ye gelecek olan Hanson, “O ziyarette Bahçeli’yle görüşüp kendisini anlatır mı?” sorusuna şu yanıtı verdi: “Tabii ki. Eğer siyasetçiler yeterince cesursa, Sophia tabii ki onlarla sohbet etmeye açık.”

Continue Reading

Spor

Volkan Demirel dümene geçti

Published

on

By

Aykut Kocaman ile aradaki buzları eriten Volkan Demirel, takımda moralleri yükseltmek için kolları sıvadı.

Deneyimli file bekçisi, her idmanda arkadaşlarına konuşmalar yapıyor.

Volkan, peş peşe gelen 2 yenilgiye rağmen hiçbir şeyin bitmediğini hatırlatıp, “Oynayacağımız 10 maç daha var. Bunların hepsini kazanabilecek kalitedeyiz. Yeni Malatya ve Galatasaray galibiyetleri, biz iyeniden havaya sokar, rakiplere ise güçlü bir mesaj olur. Bize düşen, birlik olup, sahada sonuna kadar mücadele etmek” dedi.

Continue Reading

Çok Okunanlar