Ana sayfa Sürmanşet Daily Mail: Avrupa’nın doğu sınırındaki otoriter liderlere, Putin’den sonra Erdoğan da katıldı

Daily Mail: Avrupa’nın doğu sınırındaki otoriter liderlere, Putin’den sonra Erdoğan da katıldı

PAYLAŞ

Owen Matthews imzalı haberde, parlamenter sistemi sona erdiren rejim değişikliği ve Erdoğan’ın yeni güçleri Putin Rusya’sına benzetildi.

Makalede şu ifadelere yer verildi:

“Avrupa’nın doğu sınırındaki otoriter liderler arasına, Putin’in yanına Erdoğan da eklendi. Türk seçmen, Erdoğan’a benzeri görülmemiş yeni güçler vermeye karar verdi. Ülkeyi Batı için bir felaket olacak ‘seçilmiş diktatörlüğe’ dönüştürdü. Bu, Avrupa Birliği içinyeni bir başarısızlık işareti… Yıllardır Türkiye’nin birliğe katılması için müzakere yürütüldü. Ancak gördükleri tek şey Türkiye’nin daha otoriter ve baskıcı bir rejime kayması oldu. Bu küresel istikrar için de bir felaket. Eğer Türkiye, işleyen bir demokrasi olmayı başaramazsa bölgenin geri kalanı için kim umut olacak?

Vladimir Putin’in Rusya’yı gibi Erdoğan da, sadece teröristlerin değil aynı zamanda ifade özgürlüğü ve siyasi muhaliflerini bastırmak için ulusal güvenliği bir gerekçe olarak kullandı. Şu an Türkiye’de, dünyada hiç olmadığı kadar sayıda gazeteci hapiste bulunuyor. Kürt halkından olan akademisyen ve politikacılar şimdi kendilerine bir iş bulamıyorlar. ‘Kaos uyarısı yapma’ ve ‘ülkenin eski ihtişamını yeniden kurma vaadinde bulunmak’ Erdoğan ve Putin için ortak tema…