Ana sayfa Editörden Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu Başkanı: Akar ve Fidan’dan cevap bekliyoruz

Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu Başkanı: Akar ve Fidan’dan cevap bekliyoruz

PAYLAŞ

TBMM 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu Başkanı AKP Burdur Milletvekili Reşat Petek, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “kontrollü darbe” sözlerinin ardından açıklama yaptı. Kılıçdaroğlu’nun “Neden bu Darbe Komisyo­nu’nun sağlıklı çalışmasına izin verilmedi? Darbenin 2 kilit ismi, iktidarın isteği üzerine parlamen­toya gelmedi. Eğer iktidar darbenin aydınlanmasını istemiyorsa bir sorun var demektir” şeklindeki eleştirilerine cevap veren, AKP’li Komisyon Başkanı Petek, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın ifadelerinin beklendiğini açıkladı.

Hürriyet Yazarı Murat Yetkin’in köşesine taşıdığı röportajın ilgili kısmı şöyle:

(Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın ifadelerinin alınamayışı üzerine) İfadelerinin olmayışı, kamuoyunda raporun eksik bırakıldığı şeklinde düşünüldüğü noktada Genelkurmay’a ve MİT’e yazılar yazdık. MİT’ten henüz bir cevap gelmedi; göndermeyeceğiz diye bir cevap da gelmedi. Araya referandum girdi tabii. Genelkurmay Başkanlığı’na da sorular yönelttik, oradan da gelmedi. Gelmesi beklentisi var tabii.
(‘Raporun tamamlanması için yanıtlarını mı bekliyorsunuz?’ sorusu üzerine) Tek neden o değil. Onlar gelmese de rapor yazılır.

Ama kamuoyunun bilgilendirilmesi açısından her ikisinden de cevap gelmesini isteriz tabii.

Öncelikle kamuoyunun, partilerin, komisyon üyelerinin ve komisyon başkanı olarak benim böyle bir beklentimiz var. Böylelikle rapor daha olgun, kamuoyunu daha tatmin eder bir şekil alır.

Petek, “O zaman sizce Genelkurmay ve MİT’ten cevap gelip gelmemesi raporun olgunluğunu etkiler mi?” sorusuna ise “Elbette” yanıtını verdi; “O nedenle bu cevapların gelmesini tercih ederim şahsen” dedi.

Yazının tamamı için…