Ana sayfa Editörden “Darbenin hesabı ülkenin MİT başkanı ve Genelkurmay Başkanı’na değil de eli bastonlu...

“Darbenin hesabı ülkenin MİT başkanı ve Genelkurmay Başkanı’na değil de eli bastonlu 81 yaşındaki Babam’a soruldu”

PAYLAŞ

Artı Gerçek yazarı Ömer Faruk Gergerlioğlu, cezaevlerindeki felaketin büyüdüğünü, cezaevlerinin tutuklu ve mahkumların kapasitenin 2-3 katı fazlası insanla beraber yaşadığı koğuşlarla dolu olduğunu söyledi.

81 yaşında tutuklanan Hacı Mustafa Türk’ün cezaevi şartlarına ilişkin oğlunun aktardığı bilgileri köşesine taşıyan Gergerlioğlu,  “Fotoğrafında onu tutuklamaya götüren polislerin kolları arasında yürümekte zorlanan, yaşlı ve hasta görünümlü kişiyi ayrıca anlatmak için başka kelimeye gerek yok zaten” dedi.

Gergerlioğlu’nun yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

Her gün cezaevlerinden inanılmaz haberler geliyor. Bir insan hakları savunucusu olarak bunlar karşısında susmam mümkün değil. Bunlardan biri hikayesinin anlatılmasına bile ihtiyaç hissettirmeyen 81 yaşındaki bir pir-i faniye ait. Hacı Mustafa Türk aylardır cezaevinde olan hasta bir tutuklu. Fotoğrafında onu tutuklamaya götüren polislerin kolları arasında yürümekte zorlanan, yaşlı ve hasta görünümlü kişiyi ayrıca anlatmak için başka kelimeye gerek yok zaten.

Sosyal medyada daha önce de gündeme getirdiğim bu yaşlı kişinin oğlu geçtiğimiz günlerde şahsıma bir mektup göndererek daha ayrıntılı bilgi verdi. Nefroloji uzmanı doktor olan Prof. Dr. Süleyman Türk’ün yazdıkları çok vahim ve gözyaşartıcı bir tabloyu tasvir ediyor. Size mektuptan bazı bölümler sunacağım.

“Babam Hacı Mustafa Türk (81Y) Türkiye genelinde tanınan ömrünü vakıf ve hayır faaliyetleri ile geçirmiş ve birçok siyasinin (Bülent Arınç, Necati Çetinkaya, Celalettin Güvenç, Muzaffer Yurttaş ve ismini sayamadığım birçok Manisa Valileri, Rektörler, üst düzey bürokratlar, Belediye Başkanlarının) elini öpmek için sıraya girdiği, ömrünü ve mal varlığını ülkesi için “nitelikli inançlı ve aydın insan yetiştirme mücadelesine”harcamış bir piri fanidir.

Ülkemizin başına örülen 15 Temmuz darbe tezgahı sonrası göz altına alındı darbenin hesabı ülkenin MİT başkanı ve Genelkurmay Başkanı’na değil de eli bastonlu 81 yaşındaki Babam’a soruldu.

Yaklaşık 15 aydır Manisa cezaevinde 14 kişilik koğuşta 29 kişiden biri olarak özgürlüğü elinden alınmış mahzun ve mazlum bir şekilde beton üstüne konmuş bir minderde (Yatak olarak kullanıyor) yaşam savaşı veriyor.”

Yazının tamamı için…