Ana sayfa Manşet Demirören Hürriyet’ten 2 ayda 500 milyon zarar etti

Demirören Hürriyet’ten 2 ayda 500 milyon zarar etti

Doğan Medya’ya borçları dahil 1.1 milyar dolar vererek Türkiye tarihinin en büyük medya satın almasına imza atan Demirören Grubu aynı zamanda Türk basın tarihinin en büyük zararlarından biriyle karşı karşıya kaldı.

PAYLAŞ

Doğan ve Demirören bir dizi medya kuruluşunun satışı için 20 Mart’ta el sıkışırken, aradan geçen sürede dolar kuru 3.90 TL’den 4.30 TL’ye yükseldi. Dolardaki 40 kuruşluk artış Demirören’in aleyhine 450 milyon liraya yakın kur farkı zararı çıkardı.

Demirören’in medya satın almasından zararı bununla da kalmıyor. Doğan Grubu’na ödeyeceği peşin 890 milyon doların 700 milyon dolarını Ziraat Bankası’nın da aralarında bulunduğu bankalardan kredi olarak alan grup faizi LİBOR üzerinden belirlenen bu kredi nedeniyle de ayrıca bir darbe yemiş durumda.

LİBOR faiz oranları Demirören’in kredi anlaşmasından sonra 20 baz puan artarak yüzde 2.78’le rekor kırarken, kredinin alınmasından ardından ortaya çıkan ek faiz yükü yılda 15 milyon doları yani 70 milyon TL’yi buluyor. Ayrıca ABD faizlerine bağlı olarak LIBOR faizinde artış beklenirken bu da Demirören’in satın alma maliyetinde artış beklentisi doğuruyor.

Demirören’in Doğan Medya ile zararı bunlarla da sınırlı değil. El değiştirmenin ardından Hürriyet’in geleneksel okur kitlesi hızla gazeteden uzaklaşırken gazetenin satışları 1989-95 döneminden sonra ilk kez Sabah’ın altına düştü.

Doğan medya varlıklarının satışına ilişkin haber 21 Mart’ta kamuoyuna duyurulurken, Milliyet’in de sahibi olan Demirören Grubu’nun yaptığı bu satın alma, AKP’ye bağımlı yayın çizgisi nedeniyle sadece Türkiye değil yurtdışında da tepki çekmişti.