Ana sayfa Gündem Demirtaş’la ilgili gazetede çıkan haberleri arşivleyen tutukluya hücre cezası

Demirtaş’la ilgili gazetede çıkan haberleri arşivleyen tutukluya hücre cezası

Isparta E Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu Cengiz Akkaya, HDP önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'a ilişkin arşivlediği bir haber kupüründen dolayı kendisine 11 gün hücre cezası verildiğini iletti.

PAYLAŞ

Isparta E Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu Cengiz Akkaya, 9 Mart’ta kaldığı C8 Nolu koğuşunda yapılan aramada ranzasının altında Halkların Demokratik Partisi (HDP) önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’la ilgili “Tek tip kıyafet giymektense kefen giyeriz” başlıklı haber kupürü bulunması nedeniyle hakkında disiplin soruşturması açıldı. Isparta E Tipi Kapalı Cezaevi İnfaz Kurumu Müdürlüğü Disiplin Kurumu Başkanlığı tarafından yapılan soruşturma neticesinde ifadesi alınan Akkaya, ranzasının altında bulunan haber kupürünü bulunan gardiyanın Demirtaş ve ailesine hakaretlerde bulunduğunu ve bu duruma müdahale ettiğini belirtti.

 

‘GARDİYAN SALDIRDI’ 

 

Hakarette bulunan gardiyanın kendisine saldırdığını söyleyen Akkaya, “Olaydan 3 gün sonra cezaevi müdürüne şikâyet dilekçesi yazdım. Bir defa gazeteden kesilmiş bir haberin kapalı bir şekilde bulundurmak yasak değildir. Yasak olsa dahi bu bir devlet memuruna hakaretlerde bulunma hakkı vermez. Hakarette uğrayan kişi 6 milyon seçmenin oyunu almış. Türkiye’nin üçüncü büyük partisinin eski genel başkanı ve şuan görevde olan milletvekillidir. Bir devlet memurun bu şekilde sokak ağzı ile konuşması, hakaret etmesi devlet ciddiyetine zarar verdiği gibi ceza hukukunda suçtur” dedi.

 

Soruşturmanın 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun hangi maddesi gereğince başlatıldığının belirtilmediğini ifade eden Akkaya, “Dolayısıyla bu soruşturmanın hiçbir hukuki dayanağı yoktur. Tamamen siyasi Saiklerle hareket edilerek başlatılmış keyfi bir soruşturmadır. Ortada hiçbir suç yoktur. Soruşturmayı kabul etmiyorum” diye ifade etti.

 

HÜCRE CEZASI VERİLDİ

 

Disiplin Kurulu Başkanlığı, 5275 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerin infazı Hakkındaki Kanunun 44 /3-k maddesine atıfta bulunarak Akkaya’nın suçunun sabit olduğunu belirterek, 11 gün hücre cezası verdi.

 

Akkaya’nın avukatı aracığıyla verilen cezaya itiraz edeceğini aktarıldı.