Ana sayfa Manşet ‘Demirtaş’ı serbest bırakın’ kampanyası başlatıldı

‘Demirtaş’ı serbest bırakın’ kampanyası başlatıldı

Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın serbest bırakılması için ise change.org’da imza kampanyası başlatıldı.

PAYLAŞ

Kasım 2016’dan bu yana Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP’nin eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş, bir süredir mahkemelerde verdiği ifadelerle gündeme gelirken HDP’nin cumhurbaşkanı adayı olarak açıklanmasının ardından muhalefete “bir araya gelmeliyiz” çağrısı yaptı.

Zaman zaman sosyal medyadan takipçilerine seslenen Demirtaş, 24 Haziran’da ya iktidarın devrileceğinden ya da tam diktatörlüğe geçileceğinden bahsediyor.

CHP’nin adayı Muharrem İnce önceki gün Demirtaş’ı cezaevinde ziyaret etmişti. Saadet Partisi Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Temel Karamollaoğlu da, Demirtaş’ın serbest bırakılması gerektiğini belirterek, “İnşallah biz gitmeden o çıkar bize de geçmiş olsun deme imkanı doğar” demişti.

Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın serbest bırakılması için ise change.org’da imza kampanyası başlatıldı.

“Adil, özgür, eşit ve hilesiz bir seçim için Selahattin Demirtaş serbest bırakılsın” başlıklı kampanyanın metninde, Demirtaş’ın tutukluluğuna son verilmesi için Anayasa Mahkemesi,, Yargıtay ve Yüksek seçim Kurulu göreve çağrıldı.

Çağru metninde şu ifadeler yer aldı:

“Bugün Cumhurbaşkanı adayı olduğu durumda bu sadece Selahattin Demirtaş’ın hakları ve hukukunun değil, yurttaşlar ve seçmenlerin de eşit ve özgür koşullarda birbiriyle yarışan görüş ve kişiler arasından seçim yapma hakkının bir gaspı anlamına gelmektedir. Bu duruma son verilmesi için Anayasa Mahkemesi’ni, Yargıtay, Yüksek seçim Kurulu’nu göreve çağırıyoruz.

Yurttaşlık haklarımızın bir gaspı olan bu hukuksuz, adaletsiz ve demokrasinin en temel ilkelerine bile aykırı olan bu duruma son vermek ve asgari ölçüde adil bir seçim için Demirtaş serbest bırakılmalıdır. Bu vesileyle tüm seçmenleri bu hakkı ve eşitliği sağlamak için bu kampanyaya katılmaya çağırıyoruz!”