Connect with us

Sürmanşet

Demirtaş’ın, Erdoğan ve 12 Eylül Anayasası’nı eleştirdiği konuşma suç unsuru sayıldı

Published

on

Edirne F Tipi Cezaevinde tutuklu bulunan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında, 1 Ağustos 2010 tarihinde Van’ın Erciş ilçesinde referandum sürecinde yaptığı konuşmalarından ötürü hazırlanan iddianame skandal niteliğinde. “Halkı suç işlemeye teşvik ve tahrik mahiyetinde propaganda vasıtası hazırlama” ve “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme” iddialarıyla Erciş Cumhuriyet Başsavcısı İsmail Mermerci tarafından hazırlanan iddianame de Erdoğan’a yönelik yapılan eleştiriler ve referandumda halkın “boykot” kararı alması için yaptığı konuşmaların da suç unsurları arasında yer alması dikkat çekiyor. Erciş 1. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamenin de dokunulmazlıkları gerin kaldırılmasının ardından 1 Eylül 2016 tarihinde hazırlandığı görüldü.

ANF’nin haberine göre iddianamede, Demirtaş’ın konuşmasından sadece birkaç cümlenin yer aldığı görülürken, Demirtaş tarafından yapılan eleştirilerde suç unsuru olarak sayıldı. Demirtaş tarafından kullanılan ve suç unsuru taşıdığı iddia edilen cümleler ise şöyle: “12 Eylül darbe anayasasının 3 kafadarlar, Erdoğan, Kılıçdaroğlu ve Bahçeli tarafından ömrünün nasıl uzatılacağı konuşuluyor. Bu anayasa halkın anayasası değil, halkı inkar eden faşist bir anayasadır. Tayyip en büyük devrimci olarak ortaya çıkıyor ancak futbolculuğu ne kadarsa devrimciliği de o kadardır. Kürt halkı kendi topraklarında zulme uğradı. Sandığa gitmeyerek boykot edecektir. Zilan’ın torunları, Zilan’ın hesabını sormaya devam edecektir.”

Demirtaş’ın konuşmasını ardından kitle tarafından atılan “Bîjî Serok Apo” sloganlarının, açık bir şekilde kamu güvenliği açısında açık ve yakın bir tehdit ortaya çıkardığı ve böyle “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçunu işlediği sabitlendiği iddia edildi.

DEMİRTAŞ: BU SAVCILAR HER KİMSE ARAŞTIRILMASINI İSTİYORUM

SEGBİS üzerinden hakkında açılan duruşmaya katılan Demirtaş ise savunmasında iddianameyi hazırlayan savcının araştırılması talebinde bulunduğuna vurguda bulunarak “Son derecede ciddiyetsiz ‘Ben de Demirtaş’a iddianame hazırlayayım, benim de çorbada tuzum olsun’ düşüncesi ile hazırlanmış bir iddianamedir. Bu iddianamenin mahkeme tarafından en başında reddedilmesi gerektiğini düşünüyorum. Burada bana karşı açıkça suç işlenmiştir. Siyaset yapma hakkımı, halkımı temsil etme yetkimi kullanmak istemem sebebi ile savcılar tarafından bana karşı suç işlenmiştir. Bu savcılar her kimse araştırılmasını istiyorum” demişti.

Spor

3 Avrupa kulübü onu istiyor

Published

on

By

West Ham United, Trabzonspor formasını giyen Okay Yokuşlu’ya resmen talip oldu. Sevilla’nın da Milli futbolcuyla ilgilendiği belirtiliyor. İngiliz ekiplerinden West Bromwich de Okay için gözlemci gönderdi.

Ona ‘Yeni Busquets’ diyorlar

Okay için Yeni ‘Sergio Busquets’ tanımlamasını yapan As gazetesi 23 yaşındaki oyuncunun Sevilla’da Nzonzi’nin yerini alabileceğini yazdı. Gazete Sevilla’nın bu mevki için Genk’ten Norveçli futbolcu Sander Berge’le de ilgilendiğini ancak Belçika ekibinin 15 milyon euro’dan aşağısını kabul etmediğini bildirdi. 

8 milyon euro

Okay Yokuşlu’nun 8 milyon euro’ya transfer edilebileceği de vurgulandı.

Continue Reading

Sürmanşet

Bahçeli’ye, vatandaş olmasına tepki gösterdiği robotun tasarımcısından yanıt geldi

Published

on

By

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Suudi Arabistan’ın geçen yıl robot Sophia’ya vatandaşlık vermesine, “Suudi Arabistan ne yapmak istemektedir?” diye tepki göstermişti; robotun tasarımcısından yanıt geldi.

Sophia, dünyanın en gelişmiş insansı robotlarından. Sohbet edebiliyor, duygularını gösteriyor, dahası tercih yapabiliyor. Hong Kong merkezli Hanson Robotics’in geliştirdiği Sophia, geçtiğimiz ekim ayında ilk vatandaş robot olarak dünyanın gündemine oturmuştu. Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Sophia’ya vatandaşlık vermişti.
 

Devlet Bahçeli’nin tepki gösterdiği robot Sophia Türkiye’ye geliyor

Bu adıma en ilginç tepkilerden biri, MHP Lideri Devlet Bahçeli’den gelmişti; “Suudi Arabistan bir Hollywood yıldızına benzetilen robota vatandaşlık vererek ne yapmak, nereye varmak istemektedir? Nasıl bir hüsran, husumet kutsal topraklarda hâkimiyet kurmuştur?” demişti.

Bahçeli’nin sözlerine ve yapay zekâ teknolojisinin geldiği noktayı, robotu tasarlayan ve şirketin sahibi olan ABD’li mühendis Dr. David Hanson’dan yanıt geldi. Hong Kong’dan Skype aracılığıyla Habertürk’e konuşan Hanson, Bahçeli’nin sözleriyle ilgili şunları söyledi: “Tabii ki Suudi prens adına konuşamam ama bildiklerimi dile getirebilirim. Prens insan hakları konusunda bazı adımlar atmak istiyor, kadın haklarını genişletmeye çalışıyor. Bir robota vatandaşlık vermesi, bu yaklaşımını gösteriyor. Ayrıca Sophia’yı sadece Hollywood’dan, Audrey Hepburn’den değil dünyadaki pek çok kültürden esinlenerek yarattım. Mesela Nefertiti’den, Kanada’daki yerli halk İnuit’lerden, hatta eşimden etkilendim. Kültürler arasında köprü olacak bir robot olmasını istedim. Bu amaçlarımıza korku ve milliyetçilikle cevap veren herkes, yaratıcılığın ve ilerlemenin önünü kesiyor. “

Sophia’yla birlikte nisanda bir etkinlik için Türkiye’ye gelecek olan Hanson, “O ziyarette Bahçeli’yle görüşüp kendisini anlatır mı?” sorusuna şu yanıtı verdi: “Tabii ki. Eğer siyasetçiler yeterince cesursa, Sophia tabii ki onlarla sohbet etmeye açık.”

Continue Reading

Spor

Volkan Demirel dümene geçti

Published

on

By

Aykut Kocaman ile aradaki buzları eriten Volkan Demirel, takımda moralleri yükseltmek için kolları sıvadı.

Deneyimli file bekçisi, her idmanda arkadaşlarına konuşmalar yapıyor.

Volkan, peş peşe gelen 2 yenilgiye rağmen hiçbir şeyin bitmediğini hatırlatıp, “Oynayacağımız 10 maç daha var. Bunların hepsini kazanabilecek kalitedeyiz. Yeni Malatya ve Galatasaray galibiyetleri, biz iyeniden havaya sokar, rakiplere ise güçlü bir mesaj olur. Bize düşen, birlik olup, sahada sonuna kadar mücadele etmek” dedi.

Continue Reading

Çok Okunanlar