Ana sayfa Editörden “Demokrasinin kapısını aralamak, zihniyet dönüşümüne, akla ve tevazuya muhtaç”

“Demokrasinin kapısını aralamak, zihniyet dönüşümüne, akla ve tevazuya muhtaç”

PAYLAŞ

Karar Yazarı Etyen Mahçupyan, “Esas haliyle Doğu meselesi” başlıklı yaısında demokrasinin kapısını aralamak için hamasete değil; zihniyet dönüşümüne, basirete, akla ve tavazuya ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Mahçupyan’ın yazısının ilgili kısmı şöyle:

Batı modeli demokrasinin Doğu’da niçin zorlandığını anlıyoruz. Çünkü imtiyazların hakların önüne geçtiği heterojen ve hiyerarşik bir yapılanmada, kişiler ‘nasıl’ yönetileceklerinden önce kendilerini ‘kimin’ yöneteceği ile ilgili olurlar. İktidarda kendilerine yakın olan birini isterler. Böylece devlet imkanlarına daha kolay ulaşabileceklerini, adaleti temin edebileceklerini ya da kendi lehlerine çevirebileceklerini düşünürler. İmtiyazlar üzerine kurulu bir rejimde vatandaşın kendi imtiyaz alanını genişletmek üzere oy vermesinden daha doğal ne olabilir? Bu davranış zihinlerdeki normu değiştirmez. İnsanlar bu siyasi sistemin ‘iyi ve doğru’ olmadığını bilir, değişimi duygusal olarak desteklerler. Ama hayatın nesnel ve gerçekçi dünyasında imtiyazlarını artırmanın cazibesi önünde de duramazlar.

Doğu bu ikilemini belki bir çoğunluğun doğru liderlik sayesinde söz konusu kısır döngüyü kırmasıyla aşabilir. ‘Arap Baharı’ beklentiler ve söylem itibariyle bunun arayışıydı… Aynen Türkiye’de AK Parti iktidarı gibi…

Ancak arayışın ille de mutlu sonla bitme garantisi yok. Çünkü mesele heyecanı sürekli kılmaktan ibaret değil. Mesele cemaatler yapılanmasından ‘topluma’, ‘ben yönetmeliyim’ dürtüsünden ‘ülke nasıl yönetilmeli’ anlayışına geçmekle ilişkili. Muhtemel bir demokrasinin kapısını aralamak zihniyet dönüşümüne, ayrıca basirete, akla ve tevazuya muhtaç… Bu da hamasetle olmuyor. Kurumların özerkliğini ve açık eleştiri ortamını şart koşuyor.

Yazının tamamı için…