Ana sayfa Manşet Aliyev’den Mao’ya, denetlenebilirlikten uzaklaşan liderlerin ‘danışman’ları: Aile bireyleri

Aliyev’den Mao’ya, denetlenebilirlikten uzaklaşan liderlerin ‘danışman’ları: Aile bireyleri

PAYLAŞ

Azerbaycan’da, 26 Eylül 2016 tarihli referandumla birlikte anayasada yapılan bazı değişiklikler sonrası Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, eşi Mihriban Aliyeva’yı Azerbaycan Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı olarak atadı.

Peki tarihte hangi devlet liderlerin eşleri ya da çocukları hangi önemli pozisyonları işgal ettiler?

* 21 Temmuz 1960 yılında Sirimavo Bandaranaike, 1959 yılında ölen eşi Solomon Bandaranaike’nin yerine Seylan’ın (1972 yılından sonra Sri Lanka olarak biliniyor) başbakanı oldu. Bandaranaike, 1960-65, 70-77 ve 94-2000 yılları arasında üç kez başbakanlık yaptı. Sirimavo Bandaranaike’nin kızı Chandrika Bandaranaike Kumaratunga ise 1994 yılında ilk önce başbakan ardından ülkenin cumhurbaşkanı oldu.

* 1966 yılında Çinli siyasetçi Mao Zedong’un karısı Jiang Qing, Kültür Devrimi’ni yöneten komitenin başkan yardımcısı ve Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi üyesi oldu.

*Juan Peron’un üçüncü karısı María Estela Martínez Cartas de Perón 1 Temmuz 1974 yılında Arjantin Başbakan’ı oldu. Ekonomi ve siyasi krizler nedeniyle ordu yönetime el koyunca tutuklanarak beş yıl boyunca ev hapsinde tutuldu.

* Romanya eski Devlet Başkanı Nikolay Çavuşesku eşi Elena Çvuşesku’yu Başbakan Yardımcılığı görevine getirdi. Romanya Komunist Parti içerisinde de çeşitli görevlerde bulunan Elena Çavuşesku, 1989 yılındaki kanlı Romanya Devrimi’nin ardından kurşuna dizildi.

* 6 mart 1997’de ölen Cheddi Jagan’ın eşi Janet Jagan 19 Aralık 1997 yılında Guyana Devlet Başkanı oldu. Janet Jagan eşinin ölümüne kadar Başbakanlık görevini üstlenmişti. Jagan ayrıca sağlık, çalışma ve içişleri bakanlığı görevlerinde de bulundu.

* 2007 yılında yapılan seçimlerde aday olmayarak kendisini destekleyen Néstor Kirchner’in eşi Cristina Fernández de Kirchner, 2007-2015 yılları arasında Arjantin Devlet Başkanı olarak görev yaptı. Bir dönem yolsuzluk suçlamasıyla da yargılandı.

* Donald Trump’a karşı girdiği başkanlık yarışını kaybeden 42.ABD Başkanı Bill Clinton’ın eşi Hilary Clinton, 2001-2009 arasında ABD Senatosunda New York eyaletini temsil etti. Clinton ayrıca ABD’nin 67. Dışişleri Bakanlığı görevini de yürüttü.

* 27 yıl Özbekistan Devlet Başkanlığı yapan İslam Kerimov’un kızı Gülnara Kerimova, 2010-2012 yılları arası ülkenin Madrid Büyükelçisi olarak görev yaptı. Ayrıca çeşitli dönemlerde Özbekistan Dışişleri Bakan Danışmanlığı görevini yürüttü. 2013 yılından beri yolsuzluk suçlamasıyla ev hapsinde tutuluyor.

* 19 Aralık 2012 yılında Güney Kore Devlet Başkanlığı seçimlerini bir kadın kazandı. 1963-1979 yılları arasında Devlet Başkanlığı görevini yürüten Park Chung-hee’nin kızı Park Geun-hee Devlet Başkanı oldu. Park Geun-hye, geçtiğimiz Aralık ayında yakın bir arakdaşını devlet işlerine dahil ettiği ve o kişinin zimmetine para geçirdiği iddiasıyla parlamentoda yapılan oylamada 234 milletvekilinin ‘Evet’ oyu ile görevden geçici olarak azledildi.

* Şili eski Devlet Başkanı Salvador Allende’nin kızı İsabel Allende 11 Mart 2014’te ülkenin ilk kadın senato başkanı oldu. 2015 yılında Şili Sosyalist Partisi liderliğini de ele geçiren Allende başkanlık emellerini de gizlemiyor.

* 27 Ocak 2016 yılında Tacikistan lideri İmamali Rahman, kızı Ozoda Rahmon’u Cumhurbaşkanlığı İcra Dairesi Başkanı olarak atadı. Rahmon aynı zamanda Dışişleri Birinci Bakan Yardımcılığı görevini de yürüttü.

* Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan, babasının Başbakanlığı döneminde AKP Genel Başkan Danışmanlığı görevine getirildi. 4 yıl bu görevi sürdüren Erdğoan 2014 yılının Ekim ayında istifa etti. Ayrıca Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak, Kasım 2015 seçimlerinde parlamentoya girdi. Albayrak ardından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı görevine getirildi. Öte yandan Erdoğan’ın yeğeni Ali Erdoğan da halen kendisinin yakın koruması olarak çalışıyor.

* Uganda Devlet Başkanı Yoweri Kaguta Museveni 7 Haziran 2016 tarihinde eşi Janet Museveni’yi eğitim ve spor bakanı olarak atadı. Janet Musevini daha önce Kuzeydoğu Uganda bölgesinden meclise girmişti.

* 13 Eylül 2016 tarihinde Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbaev’in kızı Dariga Nazarbaeva senatoya milletvekili olarak atandı. Nazarbaeva o tarihe kadar Kazakistan Başbakan Yardımcılığı görevini yürütüyordu. (Kommersant)