Ana sayfa Dünya Deniz Yücel’in kefareti silah anlaşmaları mı?

Deniz Yücel’in kefareti silah anlaşmaları mı?

PAYLAŞ

Ancak Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel bu iddialar için “Türkiye ile herhangi bir kirli anlaşma yok” demişti.

Reuters’ın haberine göre ise Alman hükümeti 18 Aralık 2017 ile 24 Ocak 2018 tarihleri arasında Türkiye’ye yönelik silah ihracatına ilişkin 31 anlaşmaya onay verdi. Haber, Sol Parti milletvekili Sevim Dağdelen’in meclise sunduğu soru önergesine verilen cevaba dayandırılıyor.

Alman Ticaret ve Enerji Bakanlığı tarafından verilen cevapta, silahların tür ve modellerine ilişkin ayrıntılı bir bilgi verilmiyor. Sadece silahlara ilişkin kodlar kullanılıyor yanıtta.

Habere göre söz konusu onayın Türkiye’nin talep ettiği ancak Alman hükümeti tarafından askıya alınan Leopard tanklarının modernizasyonunu kapsayıp kapsamadığı konusunda bir açıklama yapılmıyor. Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel Ocak ayında, mevcut hükümetin Türkiye’ye satılan tankların modernizasyonu konusunda kararı yeni hükümet kurulana kadar beklemeye aldığını açıklamıştı.

Die Welt gazetesi muhabiri Deniz Yücel bir yılı aşkın bir süre iddianamesiz cezaevinde tutulduktan sonra 16 Şubat’ta serbest bırakılmıştı. Yücel henüz tutukluyken “özgürlüğünün tank ticaretiyle lekelenmesini istemediğini” ifade etmiş, buna karşılık Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel de “Türkiye ile herhangi bir kirli anlaşma yok” diye konuşmuştu. Benzer açıklamaları Yücel’in serbest bırakılmasından sonra da tekrar eden Gabriel, “Yücel’in serbest bırakılması ile ilgili ortada ne kirli ne de temiz bir anlaşma yok” demişti.

Dün ise Türkiye’de tutuklu bulunan bir Alman vatandaşı daha serbest kaldı. Son tahliye kararı ile birlikte Türkiye’de tutuklu olan Alman vatandaşlarının sayısı da 4’e düşmüş oldu.