Ana sayfa Editörden Deniz Zeyrek: ‘Fidan’ı neden görevden almıyorsunuz?’ sorusundan kurtuldu

Deniz Zeyrek: ‘Fidan’ı neden görevden almıyorsunuz?’ sorusundan kurtuldu

PAYLAŞ

Son KHK ile MİT’in Cumhurbaşkanı’na bağlanması tartışmalarına değinen Hürriyet yazarı Deniz Zeyrek, Binali Yıldırım ve Hakan Fidan arasında 15 Temmuz sonrası yaşanan istihbarat tartışmalarına değindi.

Fidan’ın kendisine darbe olacağına dair bilgi vermediğini söyleyen Binali Yıldırım’ın üzerinde baskı oluştuğunu söyleyen Zeyrek, “Yıldırım, dünkü KHK’ya dek kendisine bağlı ve sorumlu olan, istediği zaman görevden alabileceği Fidan konusunda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a rağmen bir adım atmazdı. Durumu, ‘Ya ben ya o’ noktasına hiç getirmezdi” diye yazdı.

Deniz Zeyrek’in yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

Başbakan Yıldırım ile MİT Müsteşarı Hakan Fidan arasında, 15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra gözle görülür bir gerilim yaşanıyordu. Bu gerilimin ilk sinyalini Yıldırım 3 Ağustos 2016 günü vermişti.

Yıldırım, 15 Temmuz günü bir binbaşının MİT’e gelip anlattıklarından sonra MİT ile Genelkurmay arasında yaşanan trafiği kastederek şöyle demişti:

“Ben bunu MİT Başkanı’na sordum. ‘Yani bu nasıl olur’ dedim? ‘Başbakan’ın haberi yok, Cumhurbaşkanı’nın haberi yok. Tamam Genelkurmay Başkanı’nın bilgisinin olması gayet doğal ama aynı zamanda Başbakan’a da söylemeniz gerekiyor çünkü siz Başbakan’a karşı sorumlusunuz, bağlısınız’. Tabii onun cevabını veremedi. Herhangi bir şey de söyleyemedi, doğrusu bu.”

Yıldırım, 15 Temmuz’un birinci yıldönümünde yaptığı açıklamada da şöyle konuşmuştu:

“Bilgiler bize intikal etmedi, ne bana, ne de Cumhurbaşkanı’na. Müsteşar da (Hakan Fidan) o anda söylemedi. O anda darbeyle ilgili de bir şey söylemedi. Ben kendisine sordum, ‘Darbe oluyor, ne yapıyorsun?’ dedim. ‘Yok’ dedi. ‘Bir şey yok, normal. Biz çalışıyoruz’ dedi bana. Oradaki iş farklı bir şey.”

Bir konuşmasında da 15 Temmuz’daki istihbarat zaafına dikkat çeken Yıldırım, bu açıklamalarından sonra muhalefetin, hatta hükümete yakın bazı gazetecilerin “Neden görevden almıyorsunuz” sorusuna muhatap oluyordu.

Soruyu soranlar da çok iyi biliyordu ki Yıldırım, dünkü KHK’ya dek kendisine bağlı ve sorumlu olan, istediği zaman görevden alabileceği Fidan konusunda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a rağmen bir adım atmazdı. Durumu, “Ya ben ya o” noktasına hiç getirmezdi.

694 sayılı kararname, MİT açısından istihbarat sistemini 2019’a hazır hale getirdi. Başbakan Yıldırım açısından da bırakın “güvensizlik” olarak görülmeyi, üzerindeki muhalefet baskısını alan, rahatlatan bir değişikliye yol açtı.

Yazının tamamı için…