Ana sayfa Editörden Deniz Zeyrek: Trump, büyükelçiliğin notunu beklemeden Erdoğan’ı aramış

Deniz Zeyrek: Trump, büyükelçiliğin notunu beklemeden Erdoğan’ı aramış

PAYLAŞ

Hürriyet Yazarı Deniz Zeyrek, ABD Başkanı Donald Trump’ın referandum sonrası Erdoğan’ı arayarak sonuçlardan dolayı tebrik etmesine ilişkin bazı detaylar paylaştı. Zeyrek, Trump’ın Ankara’daki ABD Büyükelçiliği’nin Beyaz Saray’a yönelik, “Tebrik telefonu için YSK ile ilgili tartışmaların beklenmesi” yönündeki yazısını beklemeden inisiyatif alarak Erdoğan’ı aradığını söyledi.

Zeyrek’in yazısında yer alan o bölüm şu şekilde:

ABD’de de gelenek üç aşağı beş yukarı böyledir. Yıllardan beri, dünyanın herhangi bir yerinde bir seçim yapılırsa, o ülkedeki ABD büyükelçiliği ABD Dışişleri Bakanlığı’na, bakanlık da Beyaz Saray’a görüşlerini ve tavsiyelerini iletir ve Amerikan Başkanı bu tavsiyeler doğrultusunda hareket eder.

Ancak, Trump, 17 Nisan günü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı aradığında, Ankara’daki Amerikan elçiliği ve Amerikan Dışişleri Bakanlığı henüz 16 Nisan halkoylamasıyla ilgili nihai değerlendirmesini tamamlamamıştı. Büyük ihtimalle, YSK ile ilgili tartışmalar, itirazlar dikkate alınmıştı ve Washington’a ‘Bu sürecin sonuçlanması beklensin’ telkininde bulunulmuştu. Beyaz Saray’ın asıl resmi açıklamayı sonra yapacağını duyurması da bu telkinin sonucu olsa gerek.

Trump-Erdoğan görüşmesi yapılırken ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın da haberdar olmaması muhtemel.

Yazının tamamı için…