Ana sayfa Gündem Detaylı bir seçim analizi! İmamoğlu’na hangi partiden ne kadar oy kaydı?

Detaylı bir seçim analizi! İmamoğlu’na hangi partiden ne kadar oy kaydı?

İstanbul seçimlerini doğru tahmin eden KONDA, 23 Haziran’da MHP, HDP, Saadet Partilerinden ve genç seçmenden İmamoğlu’na geçen oyların oranlarını açıkladı.

PAYLAŞ

KONDA Araştırma Şirketi, 23 Haziran’da yenilenen İstanbul seçimlerine ilişkin “Sandık Analizi ve Seçmen Profilleri” raporunu yayımladı. Raporda, 31 Mart ve 23 Haziran seçimleri öncesi yapılan üç anketin sonuçları kıyaslandı.

HDP’DE İMAMOĞLU’NA DESTEK YÜZDE 90’A YÜKSELDİ

Rapora göre, 31 Mart’tan itibaren kesin bir şekilde Ekrem İmamoğlu’nu destekleyen HDP’lilerin İstanbul seçiminde kritik bir rol oynadı. HDP’nin İmamoğlu’nu destekleme kararı ortaya çıkmadan önce seçmenin sadece yüzde 53’ü İmamoğlu’nu desteklerken, bu oran bir sonraki araştırmada yüzde 90 düzeyine yükseldi.

MHP SEÇMENİNİN OYU İMAMOĞLU’NA KAYDI

Rapora göre 31 Mart’ta MHP seçmeninin yarısı Binali Yıldırım’a oy verirken, 23 Haziran’da bu destek 3’te bir oranına geriledi. MHP’lilerden İmamoğlu’na giden oyların oranı yüzde 11’den yüzde 28’e çıktı. MHP seçmeninin karar değiştirmesinde AKP’nin Abdullah Öcalan ve Osman Öcalan hamlesi etkili oldu.

SAADET SEÇMENİ İMAMOĞLU LEHİNE OY KULLANDI

Araştırmada ayrıca 31 Mart seçimlerinde ağırlıklı olarak kendi adaylarını destekleyen Saadet Partisi seçmenlerinin 23 Haziran seçimlerinde İmamoğlu lehine oy kullandığı belirlendi. Saadet Partisi seçmeni Binali Yıldırım’ın özrüne ve AKP’lilerin ziyaretlerine rağmen tercihini İmamoğlu’ndan yana kullandı.

KÜRTLERİN YÜZDE 62’Sİ İMAMOĞLU DEDİ

Araştırmaya göre, Binali Yıldırım Kürtler arasında oyunu 6 aylık zaman zarfında arttıramazken, İmamoğlu’na giden oylarda kayda değer artış oldu. 31 Mart’ın hemen öncesinde Kürtlerin yarısı, 23 Haziran öncesi ise yüzde 62’si Ekrem İmamoğlu’na oy vereceğini söyledi.

GENÇLERİN DESTEĞİ ORTALAMANIN 9 PUAN ÜSTÜNDE

İmamoğlu’nun gençler arasındaki oyu yüzde 37’den yüzde 58’e çıktı. Yıldırım’ın oyu ise 18- 32 yaş grubu gençler arasında yüzde 36’dan yüzde 30’a indi. Araştırmada “Genç seçmenler arasında Yıldırım’ın oyu sabit kalırken İmamoğlu’nun oyu her ay yükselerek İstanbul ortalamasının 9 puan üzerine çıktı. Genç seçmenler arasında oy kullanmayacak olanlar da yarı yarıya azaldı” tespitinde bulunuldu.

YÜZDE 45 MUHAFAZAKAR OYU CHP’YE

Raporda İstanbulluların yaşam tarzları, çalışma durumları, yaşları, dindarlık seviyeleri, eğitim düzeylerine göre, İBB adayı tercihleri de detaylı bir şekilde ele alındı. Buna göre, 23 Haziran’da Ekrem İmamoğlu’na oy veren kişilerin yüzde 10’u kendini ‘dindar muhafazakâr’, yüzde 35’i ‘geleneksel muhafazakâr’ olarak tanımlıyor.

İNANÇLI KESİMİN DESTEĞİNDE AZALMA

Yıldırım’ın kendisini ‘inançlı’ olarak niteleyen grupta tercih edilirliği, Mart ayından Haziran ayına ciddi oranda azaldı. Verilere göre, 31 Mart öncesinde inançlı insanların yüzde 25’i Yıldırım’ı desteklediğini belirtirken bu oran 23 Haziran öncesinde yüzde 18’e geriledi. Ayrıca, Yıldırım’a oy veren kişilerin yüzde 12’si ise kendini ‘modern’ olarak niteledi.