Ana sayfa Ekonomi Dev market zinciri ve holding de iflasın eşiğinde!

Dev market zinciri ve holding de iflasın eşiğinde!

Türkiye son dönemde ekonomik bir bunalım içine girerken dolar ve Euro’da tarihi rekorlar kırıldı.

PAYLAŞ

Ekonomideki kötü gidişat erken seçimin de kapısını araladı.

Ancak mevcut tabloda Ülker ve Doğuş Holding gibi devler, kredi yapılandırmasına giderken iflas bayrağını çeken firmalar da günden güne ortaya çıkmaya başladı.

Bunlardan sonuncusu ‘FETÖ’den hakkında soruşturma olan ve yurt dışında olduğu belirlenen İnanlar oldu…

İflasın eşiğinden dönen firmaların sayısı da bir hayli kabarık.

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) verilerine göre bu yılın ilk iki ayında 20 bin 308 esnaf iflas bayrağını çekerken geçen yılın aynı döneminde bu sayı 19 bin 859 idi.

Para Analiz’de yer alan habere göre, bunlara iki yeni şirket daha eklendi.

Bu şirketler; Makro Market ve Dizayn Grubu

Türkiye genelinde 270 mağaza ve 6 bin 500 çalışanı bulunan dev market zincirinin borçlarını ödemekte oldukça zorlandıktan sonra şirkete yönelik verilen konkordato kararının onayı amacıyla gözler ticaret mahkemesine çevrildi. Oldukça uzun süren duruşmada ise özellikle bankalar başta olmak üzere birçok alacaklı firma, konkordato teklifini kabul etmek istemediklerini mahkeme heyetine ilettiler.

Bu durumda 650 milyondan fazla ödenmemiş borcu olan Makro Market’e ait 73 mağazasının Migros’a satışından gelecek paraya tedbir konulması şartı ile mahkeme, konkordato teklifini onamış oldu. Mahkemenin bu teklife onay vermemesi durumunda ise Makro market resmen iflas etmiş olacaktı. Yani Makro Market son anda iflastan kurtulmuş oldu.

Mahkemenin kararına göre, Makro Market, borçlarını 21 Mayıs 2018’de başlamak üzere 60 ay içinde herhangi bir sorun yaşamadan ödemekle yükümlü kılınmıştır. Alınan karar neticesinde alacaklı şirketlerin haklarında yüzde 40 oranında indirim yapılması kararlaştırılmıştır. Yani şirket borçlarını 5 yıl içinde ödediği takdirde yüzde 40 daha az ödeme yapmış olacaktır. Bu durum sonucunda şirket tekrar düzlüğe çıkmak adına hummalı bir çalışmaya başladığı belirtiliyor.

Dizayn Grubu da yine konkordato yasası kapsamında mahkemeye başvuranlardan.

Türkiye’nin en büyük üç plastik boru üreticisinden biri olan Mir Holding bünyesindeki 300 milyon lira cirolu Dizayn Boru bünyesinde toplam 450 kişi çalışıyor ve cirosunun yüzde 35’i yapılan ihracatta elde ediliyor.

Hürriyet’te açıklamalarına yer verilen Dizayn Grup Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Mirmahmutoğulları “Firmamız Savunma Sanayi Müsteşarlığı’mızın en büyük bütçeli AR-GE projelerinden birisini yürütmektedir. Dizayn Grup ailesi olarak son yıllarda üretim ve AR-GE amaçlı yaklaşık 40 milyon dolar yatırım yaptık. Ancak yapılan yatırımlarımızın meyvelerini toplayamadan dövizdeki dalgalanmanın ve zor piyasa koşullarının negatif etkisi altında kaldık. Nakit sıkışıklığına giren firmamızın, 31 yıldır nice darboğazları aştığı gibi bu dar boğazı da aşıp paydaşlarımıza ve milli ekonomimize çok daha uzun yıllar kazandırmaya devam edeceğine yürekten inanıyoruz” diyor.

Mahkemeye yapılan başvuru kabul edilerek tedbir kararı verildiği belirtilen açıklamada “Yaşanılan süreçten güçlenerek çıkıp uluslararası bir şirket olma adına emin adımlarla ilerleme azim ve kararlılık içimde olacağız” deniyor.