Ana sayfa Ekonomi Devlet bankası doları 5 TL’den satmaya başladı

Devlet bankası doları 5 TL’den satmaya başladı

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'yle açıklanan yeni kabine sonrası döviz kurlarının ateşi yeniden yükseldi.

PAYLAŞ

Cari açık beklentilerin üzerinde gelmesiyle bu yükseliş hız kazandı. Dolar 4.80, Euro 5.64, sterlin de 6.37 liranın üzerine çıktı.

Cari açık Mayıs ayında yüzde 9.6 artışla 5.89 milyar dolar oldu. Bu, beklentilerin oldukça üzerinde çıktı. Beklenti cari açığın yüzde 1.5 dolayında artışla 5.45 milyar dolar düzeyine yükselmesiydi.

Bu durumdan Borsa İstanbul da etkilendi, borsada sert satışlar görüldü.

BIST 100 endeksi günü yüzde 5.18 düşüşle 91.289,47 puana geriledi.

Türk lirasının dolar karşısında değer kaybının artmasını özellikle Tayyip Erdoğan’ın açıklaması sonrası olması dikkati çekti.

Erdoğan, ilk ziyaretlerini yaptığı Azerbaycan ve KKTC dönüşünde uçakta gazetecilere konuştu.

Hürriyet’ten Hande Fırat’ın aktardığına göre Erdoğan’a “Siz kabineyi açıklamadan dolar kuru 4.50’ye kadar geriledi, sonra 4.75’e fırlatıldı. Hazinenin ihalesinde faiz yüzde 20 civarında gerçekleşti. Yeni sistem başlarken negatif operasyon çekildiği kanaatinde misiniz” diye soruldu.

“Birileri bu işi tırmandırmaya çalışsa da bunun düştüğünü göreceksiniz. Bu kadar emin konuşuyorum” diyen Erdoğan, önümüzdeki süreçte faizin de düşeceğinin görüleceğini savundu ve şöyle devam etti:

“Ben eminim, sadece devlet bankalarımız değil, özel bankalarımız da gerektiğinde taşın altına eline koyacaktır. Yüksek faiz, istihdamda düşüşü de beraberinde getirebiliyor. Yatırımcılar, gerçek girişimcilerin, yatırımlarını geliştirmeleri, istihdamlarını artırmaları, elbette kendilerine imkan sunulmasıyla mümkündür. Bu işi sadece devlet bankalarının sırtına yükleyemeyiz.”

Devlete ait Vakıf Katılım Bankası ise doları 4.0088’den satmaya başladı. İnternet sitesinde yer alan kurda alış 4.58 iken satış fiyatı 5.00 seviyelerinde olduğu görülüyor.