Ana sayfa Editörden “Devletin eğitim öğretim yetkisini Ensar’la paylaşan protokoller yargıya götürülü­yor”

“Devletin eğitim öğretim yetkisini Ensar’la paylaşan protokoller yargıya götürülü­yor”

PAYLAŞ

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) Ensar, İlim Yayma Cemiyeti ve Birlik vakfı gibi kuruluşlarla yaptığı protokolleri hatırlatan Cumhuriyet yazarı Çiğdem Toker, MEB’in Ensar’la yaptığı protokolün, Ensar Vakfı’nın istememesi durumunda feshedilemediğini söyledi.

Toker, “Şimdi devletin “maarif” yetki ve iradesini Ensar ve diğer dinci vakıflarla paylaşan protokoller yargıya götürülü­yor. Eğitim kuruluşları hazırlık içinde. Bakalım okullar açılmadan yargıdan bir ses çıkacak mı?” diye yazdı.

Çiğdem Toker’in yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

Şaibeli anayasa değişikli­ği, eğitimde dinci politi­kaları hızlandırdı.
Yeni öğretim yılına haftalar kala vites geriye doğru ve hız­la büyütülüyor.
Temmuz, dinci vakıfların milli eğitim politikasın­daki güçleri­nin arttığı bir ay oldu.
MEB; si­cilindeki ço­cuk istismarı olaylarının hesabını verememiş Ensar’ın yanı sıra diğer dinci vakıflarla da proto­kol üstüne protokol imzalıyor.
Üçü de geçen ay imzalanan Ensar Vakfı, İlim Yayma Ce­miyeti, Birlik Vakfı ile yapılan protokolleri incelediğinizde, vakıfların adeta birer küçük patron, devletin en büyük ba­kanlıklarından biri MEB’in ise yetki, irade pozisyonu açısın­dan maiyet gibi konumlandı­ğını görebilirsiniz.
Üç protokol içinde en ayrı­calıklı olan ise Ensar.
Diğer ikisinde Bakanlık, “tek taraflı fesih” hakkını elinde tutarken, Ensar’da bu hakkından vaz­geçmiş. Ensar ile protokolün ancak karşılıklı mutabakatla feshedilecegi maddesi var.
Yani Ensar is­temezse protokol feshedilemiyor.
Şimdi devletin “maarif” yetki ve iradesini Ensar ve diğer dinci vakıflarla paylaşan protokoller yargıya götürülü­yor. Eğitim kuruluşları hazırlık içinde.
Tüm Öğretmenler Sendikası idari yargıya başvurusunu yaptı bile.
Bakalım okullar açılmadan yargıdan bir ses çıkacak mı?

Yazının tamamı için…