Ana sayfa Editörden “Dış politika trollerin eline teslim edilmeyecek kadar önemli mesele”

“Dış politika trollerin eline teslim edilmeyecek kadar önemli mesele”

PAYLAŞ

Cumhuriyet yazarı Aslı Aydıntaşbaş Türkiye’nin Rusya ve ABD eksenli dış politikasını eleştirdi. ABD’nin Türkiye’nin beklentilerinin aksine PYD’ye destek vereceğini söyleyen Aydıntaşbaş, Türkiye’nin daha önce iddialı açıklamalar yaptığı için Trump’ın icraatlarına sesini çıkaramadığını iddia etti. Aydıntaşbaş ayrıca dış politikanın trollerin eline teslim edilmeyecek kadar önemli bir mesele olduğunu söyledi.

Aydıntaşbaş’ın yazısının ilgili bölümleri şu şekilde:

Ankara, hem Moskova’yla yeni dönem, hem de heyecanla beklediği Trump yönetimi konusunda yavaş yavaş hayal kırıklıkları yaşamaya başladı. Ancak daha iki gün öncesine kadar büyük manevralar, iddialı açıklamalar yapmış olduğu için, sesini çıkaramıyor.

ABD, Ankara’nın beklentilerinin aksine, YPG’yle işbirliğine devam edeceğe benziyor. Daha da ötesinde, önümüzdeki dönem YPG’yi eğit-donat programına alması söz konusu. Trump yönetimini bekleyen en kritik kararlardan biri bu

Gazzelinin hakkını savunup Cizreliyi görmeyen; iktidar istediğinde her gün İsrail ya da ABD’ye saydırıp istemediğinde susan arkadaşlar, son bir yıl içinde kendi entelektüel saygınlıklarını da sıfırladılar.

Yaşadığımız açmazdan bazı dersler çıkarmak lazım. Bir, dış politika, aşırı duygusallık ve sert virajlar kaldırabilen bir mesele değil. İki, dış politika trollerin eline teslim edilmeyecek kadar önemli bir mesele

Ve gelelim son söz… Ne ABD, ne Rusya sizin gözü kapalı dostunuz, babanızın oğlu değil. Ne Trump’a ne de Putin’e ipleri kaptırmamak lazım. İpleri kaptırmamak için de içeride bu kadar kırılgan olmamak, demokrasiye dönmek, biraz toparlanmak gerekiyor.