Ana sayfa Sürmanşet Diyanet hutbesinde tepki çeken ’15 Temmuz’ detayı: Başta 15 Temmuz şehitlerimiz olmak...

Diyanet hutbesinde tepki çeken ’15 Temmuz’ detayı: Başta 15 Temmuz şehitlerimiz olmak üzere…

PAYLAŞ

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın “İmanımız ve insanlığımızın imtihanı: Mülteciler” başlıklı bu haftaki hutbesi, ‘şehitler arasında hiyerarşi ve ayrımcılık’ yapıldığı gerekçesiyle tartışma konusu oldu. Hutbenin, 15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümü nedeniyle yapılan etkinliklerden bahsedilen son bölümünde geçen, “Başta 15 Temmuz şehitlerimiz olmak üzere bütün şehitlerimizin ruhlarına ithafen ülkemiz genelinde hatm-i şerifler okunmaktadır” ifadeleri tepki çekti.

Hutbenin tartışma yaratan kısmında şu ifadelere yer verildi:

“Milletimizin varlığına ve değerlerine yönelik girişilen 15 Temmuz ihanetinin birinci yıldönümünü idrak edeceğiz. Bu vesileyle başta 15 Temmuz şehitlerimiz olmak üzere bütün şehitlerimizin ruhlarına ithafen ülkemiz genelinde hatm-i şerifler okunmaktadır. Aynı zamanda 14 Temmuz günü Cuma namazı öncesinde bütün camilerimizde şehitlerimizi anma programları düzenlenecek ve okunan hatimlerin duası yapılacaktır. Şehitlerimize bir vefa borcu olarak, sizleri yapılacak dualara hep birlikte “amin” demeye davet ediyoruz. Canlarıyla bu toprakları bizlere vatan kılan bütün şehitlerimize bir kez daha Yüce Rabbimizden rahmet, gazilerimize şifalar niyaz ediyoruz.”

Hutbe ‘ekşisözlük’te de tartışma konusu oldu. Açılan başlıklarda çok sayıda tepki çeken paylaşım yapıldı. Onlardan bazıları şu şekilde:

“Artik sehit olmanin da bir hiyerarsisi oldugunu ogrenmis bulunmaktayiz. basta 15 temmuz sehitlerimiz ne demek? bu zamana kadar ulke guvenligi icin hayatini kaybedenlerin degeri , 15 temmuz’da hayatini kaybedenlerden daha mi az simdi?”

“Hutbede cikacaktim, öyle iğrenç bir hutbeydi. kalkıp hocaya utanmiyo musun bu hutbeyi okumayı desen linç yersin. ayda yılda bir cumaya gidiyoruz orada bile algı yiyoruz. nasıl bir donemde dünyaya geldik anlamadım ki.”

“Başta 15 temmuz şehitleri” denildiyse gerçekten yazıklar olsun. 15 temmuz şehitleri ve diğerleri öyle mi ?”

“Hoca ‘başta 15 temmuz şehitlerimiz olmak üzere bütün şehitlerimizin ruhlarına ithafen ülkemiz genelinde hatm-i şerifler okunmaktadır’ dedi. Ulan sonra ben kendi kendime sorguladım acaba ben mi yanlış işittim diye hoca ”başta 15 temmuz şehitleri” diyerek şehitliği derecelendirmiş miydi? yanlış duymamışım. yazıklar olsun size.”