Connect with us

Dünya

Diyanet, imamların Almanya’da Gülen Cemaati aleyhine casusluk yaptığını doğruladı

Published

on

Almanya’da Diyanet İşleri Türk- İslam Birliği (DİTİB) camilerinde görevli üç imamın, Fethullah Gülen cemaatiyle ilgili Ankara’ya bilgi notları gönderdiği DİTİB tarafından doğrulandı.
DW Türkçe’nin sorularını yanıtlayan DİTİB Genel Sekreteri Bekir Alboğa, bu imamların hata yaptığını, bundan üzüntü duyduklarını söylerken, imamlara yöneltilen “casusluk” suçlamalarını ise reddetti.

Alboğa’nın açıklamalarını yeterli bulmayan Alman siyasetçiler ise iddiaların daha ayrıntılı bir şekilde araştırılmasını talep ediyor.

Sol Parti’den sınır dışı çıkışı

DW Türkçe’ye konuşan Sol Parti’nin Federal Meclis Grup Başkanı Sahra Wagenknecht, “Erdoğan’ın ajanları sınır dışı edilmeli” dedi.
“Türk ajanlarının, Almanya’da dini özgürlükleri istismar ederek bir diktatörlük olan Erdoğan rejimine çalışmaları bir skandaldır” diyen Wagenknecht sözlerini şöyle sürdürdü: “DİTİB imamlarıyla ilgili bu itiraf üzerine artık İçişleri Bakanlığı’nın harekete geçmesi gerekmekte. DİTİB ile işbirliğine derhal son verilmeli. Türk despotun DİTİB temsilcileri aracılığıyla okullarımızın sınıflarına kadar girmesine izin verilemez. Sol Parti, Erdoğan’ın ajanlarının sınır dışı edilmesini talep etmektedir.”

Beck: Diyanet için istihbarat faaliyeti

Muhalefetteki Yeşiller Partisi’nin milletvekillerinden Volker Beck ise, “DİTİB’de yanlışlıkla casusluk mu yapılıyor? Bu iddiayı gerçekçi bulmuyorum” diyerek Alboğa’nın açıklamalarını eleştirdi.

DİTİB imamlarına yöneltilen casusluk iddiaları üzerine geçen ay Federal Başsavcılık’a suç duyurusunda bulunan Beck, iddialarda adı geçen kişilerin isimlerinin DİTİB tarafından başsavcılığa verilmesini istedi. Alman millektvekili, “DİTİB’deki casusluk, Milli İstihbarat Teşkilatı için değil Diyanet İşleri Başkanlığı için bir istihbarat faaliyeti gibi görünüyor. İstihbarat örgütü olmadan istihbarat örgütü gibi hareket eden bağımsız bir yapı söz konusu” görüşünü dile getirdi.

Alboğa: Casusluk değil, imamların hatası

DİTİB Genel Sekreteri Bekir Alboğa, casusluk iddialarının gerçeği yansıtmadığını söylerken, “1000 imamdan sadece üç imam, bir hata sonucu, iyi bir şey yaptıklarını düşünerek, muhatap olmadıkları bir konuda kendilerini muhatap zannedip bilgi paylaşmışlar” dedi.

DİTİB’in haksız suçlamalarla karşı karşıya kaldığını, böyle bir olayın yaşanmış olmasından üzüntü duyduklarını söyleyen Alboğa, olayın şu şekilde gerçekleştiğini anlattı: “Diyanet İşleri Başkanlığı Dışişleri Dairesi Başkanı, 9. Avrasya İslam Şurası’nda radikalizm ile mücadele ile ilgili bir sunum yapmaya hazırlandığı sırada, bilgi toplamak amacıyla din ataşelerine yazı gönderiyor. Orta Asya’da bildiğiniz üzere FETÖ hareketi çok yaygın olduğu için bu konuda yapacağı sunum için bilgi toplamak istiyor. Ataşelere giden yazı bazı imamlarımızın eline geçiyor. Kendilerini muhatap görmüş iyi bir şey yaptıklarını düşünerek, bilgilendirme amacıyla bulundukları yerlerdeki dershaneler ile oralarda hizmet verenlerin isimlerini bilgi olarak göndermişler.”
Türkiye’deki Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından, Almanya’da DİTİB’e iletilmiş yazılı, resmi bir bilgilendirme talebinin olmadığının altını çizen Alboğa şöyle devam etti: “Bize Diyanet’ten böyle bir talep gelmiyor zaten. Ama buna rağmen biz konuyla ilgili bilgi sahibi olur olmaz imamlarımıza, görevlilerimize ‘bu işin muhatabı siz değilsiniz, biz DİTİB olarak bu konuda bir şey yapmayacağız’ dedik. Bu mesajımızın ulaşmadığı üç imamız iyi bir şey yaptıklarını zannederek kendilerini muhatap görerek bilgi göndermişler. Ama bu herhangi bir istihbarat faaliyet değil. Devlete, devletin kurumlarına istihbarat amaçlı gönderilmiş bilgiler değil, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bilgi toplama arzusuna kendilerini muhatap görüp bilgi paylaşmışlar. Önemli olan nokta şu: Diyanet bizden böyle bir talepte bulunmadı. Biz DİTİB olarak, camilerimizde çalışan görevlilerimizden böyle bir talepte bulunmadık. Bu bizim işimiz değil, bir din görevlisinin görevi zaten belli. İşimiz namaz kıldırmak, öğrencilere kuran öğretmek, cemaate İslam’ı anlatmak, cenaze namazı kıldırmak, nikâh kıymak. Bunlar dışında bir görevi yoktur.”

İmamların sınır dışı edilmesi çağrıları yükselirken Berlin kulislerinde ilgili üç imamın Almanya’daki görevlerine son verilmesi gerektiği ağırlık kazanıyor. DİTİB ise bu konuda sessizliğini koruyor. Alboğa, yönetim kurulunda atılacak adımların istişare edilmekte olduğunu belirterek, “önümüzdeki günlerde atılacak adımlar konusunda kamuoyunu bilgilendireceğiz” demekle yetindi.

“Dini cemaat karakterimizi korumakta kararlıyız”

Almanya genelinde yaklaşık 900 cami derneğini bir araya getiren DİTİB, dinler arası diyalog ve uyum konularındaki faaliyetleriyle ülkedeki en büyük İslami kuruluş.
DİTİB’in bir Alman kuruluşu olduğunu, Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı ile paydaş olarak birlikte çalıştıklarını söyleyen Alboğa, “Biz bir Alman çatı örgütüyüz. Her siyasi partiye eşit mesafedeyiz. Herhangi bir siyasi partinin propagandasını asla yapmadık, dini cemaat karakterimizi korumakta kararlıyız” görüşünü kaydetti.
DİTİB’in uyum konusunda büyük çabalar gösterdiğini, kamuoyunda haksız eleştirilerle karşı karşıya kalmaktan dolayı üzgün olduklarını belirten Alboğa, şunları kaydetti:
“Radikalizm konusundaki hassasiyetimizde herhangi bir azalma olmadı. Hutbelerimize, din görevlilerimizin vaazlarına dikkat ediyoruz. Bertelsmann Vakfı’nın yayınlamış olduğu araştırmaya göre Almanya’da yaşayan Sünni Müslümanların yüzde 88’i demokrasiyi en doğru siyasi sistem olarak görmekte. Böyle bir neticenin alınmasında DİTİB camilerindeki hizmetin çok büyük bir payı vardır.”

“Kapılarımız herkese açık”

DİTİB, Almanya’da dernekler yasasına bağlı olarak faaliyet gösterse de, Türkiye’deki Diyanet İşleri Başkanlığı’nın DİTİB üzerindeki etkisi, Alman siyasetçilerin sert eleştirilerine yol açıyor. Alman siyasiler, Türkiye’deki siyasi tartışmaların ve gerilimlerin, DİTİB üzerinden Almanya’ya yansımasından da endişe duyuyor. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Türkiye’nin terör örgütü ilan ettiği Gülen hareketinin Almanya’daki mensupları, son aylarda DİTİB camilerine alınmadıklarını ve hedef alındılarını söylüyor.
Alboğa, suçlamaların gerçek dışı olduğunu ifade ederken, “Herkes camilerimize gelip, ibadet yapabilir. Bizim camilerimiz ziyaret etmek ya da namaz kılmak isteyen herkese kapıları açık mabetlerdir” dedi.

Yaptıkları hizmet içi eğitim programlarda imamları bilinçlendirdiklerini anlatan Alboğa, “Bu programlarda toplumda tartışılan konuları gündeme getirerek imamlarımızın bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da hassas olmalarını, siyasi konularda camilerimizi istismar etmek isteyenlere karşı dikkatli olmaları gerektiğini aktarıyoruz” dedi.

Continue Reading

Dünya

IŞİD militanlarının tecavüzünden doğan binlerce çocuk ölüme terk edildi

Published

on

By

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Çatışma Bölgelerinde Cinsel Şiddet Özel Temsilcisi Pramila Patten, Irak’a yaptığı 8 günlük ziyaretin ardından BM Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, terör örgütü DEAŞ militanlarının elinden kurtulan kadınlar ile kız çocuklarının maruz kaldığı cinsel şiddet olaylarına dikkati çekti.

Bağdat, Erbil ve Musul’da hükümet yetkilileri, sivil toplum örgütü temsilcileri, dini liderler ile DEAŞ’ın elinden kurtulan kadınlar ve kız çocuklarıyla görüşmeler yaptığını belirten Patten, “Sağ kalanların yürek burkan hikayelerini ilk elden dinledim.” dedi.

Ülkede bin 500’ü kadın ve kız çocuğu olmak üzere 3 bin 154 Ezidi ile 600’ü kadın, 250’si çocuk Türkmen ve Şii bin 200 kişinin hala kayıp olduğunu aktaran Patten, DEAŞ militanların tecavüzleri sonrası doğan çocukların toplumda kabul görmediğini vurguladı.

Patten, “Tecavüz sonrası doğan birçok çocuk terk ediliyor. Bazı dini liderler empati gösterse de kabile liderleri tecavüzden doğan çocukları kabul etmede büyük bir isteksizlik sergiliyor. Musul’da yetkililer terk edilen binlerce çocuk için yetimhane açmak zorunda kaldıkları bilgisini verdi.” diye konuştu.

Continue Reading

Dünya

ABD’de silahlı saldırgan 3 kişiyi rehin aldı

Published

on

By

ABD’nin California eyaletine bağlı Napa bölgesinde, Gaziler Evi’nde silahlı saldırı meydana geldi. Siyah zırh giyen saldırgan üç kişiyi rehin aldı. Silah sesleri üzerine bölgeye çok sayıda polis ve ilk yardım araçları sevk edilirken; olayda şimdiye kadar ölen ya da yaralanan olmadığı belirtildi.

Görgü tanıkları 30 kez silah sesi duyduklarını aktarırken, olayda ölü yada yaralı olup olmadığı şimdilik açıklık kazanmadı. Polis yetkilileri halka aktif silahlı saldırı bölgesinden uzak durma çağrısı yaptı.

ABC7 muhabiri Wayne Freedman, polisin saldırganın kimliğini bildiğini ancak basında paylaşmadığını aktardı. Polis ile saldırgan arasında karşılıklı silah atışları yapıldığını belirten Freedman, şüphelinin müzakerecilerle iletişime geçmeyi de reddettiğini ifade etti. 

Continue Reading

Dünya

Suriye: Türkiye’nin işgaline karşı ülkenin her bir parçasını savunmakta tereddüt etmeyeceğiz

Published

on

By

Suudi Arabistan, Katar ve Körfez ülkelerinin bir kısmının terör örgütlerine mali destekte bulunduklarını belirten Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, Türkiye’nin de on binlerce teröriste sınırlarını açtığını ve onları silahlandırdığını iddia etti. Caferi, Suriye’nin ‘Türkiye’nin işgaline’ karşı ülkenin her bir parçasını savunmak için her şeyi yapacağını söyledi.

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA’da yer alan habere göre, Rus haber ajansı Sputnik’e konuşan Caferi, Türkiye’nin on binlerce teröristin sınırlarından geçmesine izin vererek terörü desteklediğini savundu. Türkiye’nin teröristleri silahlandırdığını, mali destek verdiğini ve topraklarında eğitim kampları kurduğunu iddia eden Caferi, aynı zamanda da teröristlerin zehirli kimyasallara ulaşmasına izin verildiği iddiasında bulundu.

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeybatısındaki Afrin’de gerçekleştirdiği Zeytin Dalı Harekâtı’yla ilgili de konuşan Caferi, “Suriye, topraklarının her bir parçasını savunmak konusunda tereddüt etmeyecektir. Silahlı terör örgütlerinden de gelse; Türk, Amerikalı ya da İsrailli güçlerin işgali de olsa…” ifadelerini kullandı. (Kaynak: Sputnik)

Continue Reading

Çok Okunanlar