Ana sayfa Logo Altı Diyanet imamlarının Belçika’daki casusluk faaliyetlerinin belgeleri yayımlandı

Diyanet imamlarının Belçika’daki casusluk faaliyetlerinin belgeleri yayımlandı

PAYLAŞ

Belçika’da bulunan Le Soir gazetesi, Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesindeki imamların, çeşitli kurum ve kişileri Türkiye’ye bildirmek üzere casusluk yapmakla görevlendirildiğine ilişkin belge yayımlandı.

Gazetede yayımlanan belgelere göre; imamlar aracılığıyla toplanan bilgiler Türkiye Brüksel Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri ve Türk Diyanet Vakfı Başkan Vekili Dr. Adil Şahin tarafından, 26 Eylül 2016 tarih ve 83253331-016/460 sayılı resmi bir yazıyla Türkiye’deki Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü’ne ulaştırıldı.

Etha’nın aktardığına göre gazete, Diyanet’in cesaretlendirmesi üzerine Belçika’daki AKP taraftarlarının birçok kuruluşa saldırdıklarını, üyelerini tehdit ettiklerini yazdı.

Gazete, Belçika hükümetinin, Türkiye Büyükelçiliği’nde görevli Din Hizmetleri Müşaviri ve Türk Diyanet Vakfı Başkan Vekili Adil Şahin’i sınırdışı etmesinin beklendiğini de yazdı. MİT’in yıllardır Belçika’daki sol-sosyalist örgütlere ilişkin casusluk faaliyeti yürüttüğünün bilindiği de haberde yer aldı.