Ana sayfa Sürmanşet Diyarbakır’da Erdoğan seferberliği: Çevre illerden insan taşındı, kayyım toplu taşıma araçlarını ücretsiz...

Diyarbakır’da Erdoğan seferberliği: Çevre illerden insan taşındı, kayyım toplu taşıma araçlarını ücretsiz yaptı

PAYLAŞ

Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan’ın, Diyarbakır Valiliği önünde yapacağı Toplu Açılış Töreni ve referandum mitingi için kentte seferberlik ilan edildi. Güvenlik önlemlerini arttırıldı, ana caddeler trafiğe kapatıldı, binlerce polis görevlendirildi, mobese kameralarına bakım yapıldı, binalara keskin nişancı yerleştirildi, geçiş güzergahı boyunca etten duvar örüldü. Diyarbakır Valiliği ve kayyum atanan Büyükşehir Belediyesi sokak ve caddeleri bayraklarla donattı, belediye araçları geceden itibaren çevre ilçelerden korucu ve yakınlarını taşıdı, kent içi toplu taşıma ücretsiz yapıldı. Okul, hastane başta olmak üzere tüm kamu kurum çalışanlarının mitinge katılım zorunlu kılınırken, kayyum belediye personelinden alandan çekilmiş fotoğraf istedi.

GEÇİŞ GÜZERGAHINDA POLİS DUVARI

Urfa yolu üzerinden kentin girişinde bulunan polis kontrol noktasında sıkı aramalar yapılırken, çevreyolu boyunca 10 metre aralıklarla binlerce polis yerleştirildi. Seyrantepe Kavşağı’na kadar devam eden polis duvarı, buradan Elazığ yolu ve Diyarbakır Valiliği’ne giden yola kadar uzatıldı. Mitingin gerçekleştirileceği valiliğin çevresinde ve Ofis ile Dağkapı semtinin bütün ara sokakları trafiğe kapatıldı. Geçiş güzergahı üzerinde bulunun bütün apartmanlara keskin nişancılar yerleştirildi.

PANKART VE POSTERLER ÇOĞALTILDI

Urfa yolu üzerinde bulunan Süleyman Bin Halid Öğrenci Yurdu’na yazı hatalarının bulunduğu ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın fotoğrafının olduğu, “BİZLER 15 TEMMUZ NÖBETÇİLERİ, 16 NİSAN EVET ÇİLERİYİZ” pankartı dikkat çekti. Tüm kamu kurum ve kuruluşlarına “Evet” içeren pankartlar asıldı. Yine günlerdir Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın bulunduğu poster ve pankartlar sabahın ilk saatlerinden bu yana çoğaltılmaya başlandı.

Elazığ ve Ergani yolu polis tarafından etten duvar örülürken, valiliğe çıkan yollar çift yönlü araç trafiğine kapatıldı.

ÇEVRE İLLERDEN İNSAN TAŞINDI

Mitingin başlamasına saatler kala, kentte yoğun trafik başladı. Başta Elazığ ve Ergani olmak üzere Siverek, Hilvan, Mardin ve Batman’dan kente çok sayıda aracın girişi dikkat çekti. Newroz bayramında belediye araçlarını trafikten çeken kayyumun çevre ilçelerden korucu ve AK Partilileri ücretsiz taşıdı. Yine açılışa katılacakların ücretsiz taşıma kararı alındı.

KENTTE YOĞUN HAVA HAREKETLİLİĞİ

Sabahın erken saatlerinden itibaren kentin semalarında emniyete ait helikopter sürekli uçuş yaptı. Cumhurbaşkanın kente gelmesiyle birlikte, askeri helikopter de eşlik etmesi dikkat çekti. Helikopterlerin kent üzerindeki kontrol uçuşları devam ediyor.

HELİKOPTER TAKİBİNDE GİRİŞ YAPTI

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan havaalanına indikten sonra, bir helikopterin yakın takibi ile zırhlı araçlar eşliğinde valiliğe geçti.