Ana sayfa Logo Altı Diyarbakır’da işsizliğin resmi: 5 bin kişilik işe 39 bin kişi başvurdu

Diyarbakır’da işsizliğin resmi: 5 bin kişilik işe 39 bin kişi başvurdu

PAYLAŞ

Diyarbakır’da İŞKUR tarafından ‘Toplum Yararına Çalışma Programı’ kapsamında 6 ay süreli çalışacak 5 bin personel için yapılan kura çekimine 39 bini aşkın kişi başvurdu. Kura çekiminin yapıldığı Diyarbakır Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Merkezi çevresinde yoğun güvenlik önlemi alındı. Bilgisayarlı kura çekiminin yapıldığı salona sınırlı sayıda kişi alındı. Bazı yurttaşlar da merkezin önünde bekledi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere, merkez ilçe ve ilçe belediyelerinde istihdam edilecek kişiler için kura çekimden yansıyan fotoğraflar Diyarbakır’da işsizliğin fotoğrafını ortaya koydu.

Evrensel’e konuşan ve işe alımların referandumun öncesinde yapılmasını manidar bulduğunu söyleyen Diyarbakırlılar, ocak ayında yapılması gereken kura çekiminin şimdi yapıldığını söyledi. Çok sayıda üniversite mezunun da başvurduğu kuranın kapalı kapılar arkasında sınırlı kişiyle yapılmasına tepki gösteren yurttaşlar, “Bu istihdam değil sadece oyalama” dedi.

‘DİLENCİ GİBİ BEKLETİLİYORUZ’

Kura sonuçlarını bekleyen Ziraat Mühendisliği Fakültesi mezunu Abdullah adlı bir yurttaş, kimsenin içeri alınmadığını, kura çekiminin kapalı kapılar ardından yapılmasının adil olmadığını belirterek, “Ziraat Mühendisliği mezunuyum, ‘İŞKUR kapılarında bir dilenci gibi bekletiliyoruz. İş yok, iş bulamıyoruz. İŞKUR’un olması, vatandaşa yardım etmesi kötü bir şey değil ama 15-20 yıl okuyup gelip burada iş beklemem sistemin sorunudur. Biz kapıda bekliyoruz içeride kura çekiliyor, bu ne kadar adil olabilir? O zaman ne diye çağırdılar, ne diye bu kadar güvenlik önlemi” dedi.