Ana sayfa Manşet Doğu Perinçek: Darbe girişiminin bilgisi Erdoğan’ın başdanışmanlarına 14 Temmuz’da verildi

Doğu Perinçek: Darbe girişiminin bilgisi Erdoğan’ın başdanışmanlarına 14 Temmuz’da verildi

PAYLAŞ

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Putin yönetimine yakın olduğu iddia edilen stratejist Alexander Dugin’in darbe olacağı haberini 14 temmuzda Melih Gökçek ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın baş danışmanlarına ilettiğini söyledi.

Ahvalnews’den Eşref Aydoğmuş’a konuşan Perinçek, 15 temmuz darbe kalışması öncesinde yaşananlara dair şunları anlattı: “Sayın Alexander Dugin bize 15 Temmuz’dan iki gün önce gelmişti. Bizim davetlimiz olarak geldi. Bu arada Cumhurbaşkanı danışmanlarıyla ve Melih Gökçek’le de randevusu vardı.

Başbakan Binali Yıldırım’la da görüşmesi oldu. O da bize ‘Türk ordusu içinde bir hareketlilik saptıyoruz’ dedi. Kendi ifadesiyle söylüyorum; ‘Rus devleti, Türk ordusu içinde bir hareketlilik saptıyor’ dedi.

 

DARBE BİLGİSİ GÖKÇEK VE DANIŞMANLARLA PAYLAŞILDI

Ben kendisinden AKP yöneticileriyle, hükümetle yaptığı görüşmelerde bu bilgiyi aktarmasını rica ettim. O da görüştükten sonra tekrar buluştuk ve bize bu bilgiyi hükümete söylediğini belirtti.Dugin, 14 Temmuz günü yalnız Melih Gökçek’e değil Tayyip Erdoğan’ın Başdanışmanlarına da aktardı bu bilgiyi.”

Darbe istihbaratının Erdoğan’ın hangi başdanışmanlarıyla paylaşıldığı bilgisini vermeyen Perinçek “Şimdi ben isimlerini söylemeyeyim, hepsini tam doğru olarak bilmiyorum. İki üç tane danışmanından resmi randevu aldı Dugin, resmi görüşme yaptı. Bunlar devletin kayıtlarında vardır.

Daha önemlisini söyleyeyim, biz 1 Temmuz’da darbeden 15 gün önce 400 bin adet Türkiye’de bildiri dağıttık. Bu bildirinin birinci maddesinde ABD’nin bir iktidar projesi içinde olduğunu, meşru olmayan yollardan bir iktidar girişiminde bulunduğunu bildiride açıkça yazdık.” diye konuştu.PERİNÇEK: İLK KEZ HASAN ATİLLA UĞUR’DAN DUYDUM

Perinçek ayrıca 15 temmuz kalkışmasının ilk bilgisini Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Emekli Jandarma Albayı Hasan Atilla Uğur’dan aldığını ifade ederek Uğur’a darbe bilgisini o gün röportaj yapacağı Yeni Şafak gazetesiyle paylaşmasını tavsiye ettiğini anlattı: “Bana bunu ilk söyleyen, bizim Genel Başkan Yardımcımız Emekli Jandarma Albayı Hasan Atilla Uğur. O gün Sayın Atilla Uğur’un Yeni Şafak gazetesiyle söyleşisi vardı.

Atilla Uğur bana şunu söyledi, ‘Yüksek Askeri Şura’ya (YAŞ) kadar, -YAŞ sanırım Temmuz’un sonunda toplanıyordu- bir FETÖ darbesi bekleniyor’ dedi.

‘Çünkü bunlar temizleniyorlar, artık ellerinde silah kalmayacak, onun için temizlenmeden önce böyle bir girişim hazırlığı içindeler.’ şeklinde bilgi verdi bana.

Ben de Sayın Atilla Uğur komutanımıza, öğleden sonra Yeni Şafak’la yapacağı söyleşide bunu onlara iletmesini rica ettim. O da Yeni Şafak röportajında bütün bu bilgiyi açıkladı. Kendilerine ayrıca ‘bunu hükümete de söyleyin’ dedi.”
Ahval