Ana sayfa Ekonomi Dolar ve Euro’daki tarihi rekorlar giyim sektörünü vurdu

Dolar ve Euro’daki tarihi rekorlar giyim sektörünü vurdu

PAYLAŞ
alışveriş

Türk Lirası değer kaybetmeye devam ederken kurdaki artışın en çok etkilediği sektör ise giyim eşyası. Bu sektörde ithalatının ihracata oranı yüzde 22’lerden yüzde 15’e gerilemiş durumda.

Türk Lirası’nın değer kaybetmesinin ihracatı destekleyici etkisi tartışılırken, ithalatta ise kendisini net olarak gösterdiği bir alan var; giyim sektörü. Fiyata en duyarlı ve alternatifinin kolay bulunduğu bir sektör olan hazır giyim, yıllar içinde Türk Lirası’nın değer kaybetmesiyle ihtiyacını büyük ölçüde yurtiçinden karşılar hale geldi.

Dünya gazetesinden Mehmet Filoğlu’nun haberine göre, yıllıklandırılmış giyim eşyası ithalatı 2014’ün ortalarında 3 milyar dolara yaklaşırken, bu yılın mart ayı itibariyle bu tutar 2014’teki seviyesine göre yüzde 34 gerileyerek 1.9 milyar dolara kadar indi.

Aynı dönemde ihracat ise son dönemdeki artışın etkisi 12.6 milyar dolara yükseldi ve eski seviyelerine yakın seyretti. Böylelikle giyim eşyası ithalatının ihracata oranı yüzde 22’lerden yüzde 15’e geriledi.

Haberde, üretim yurt dışından Türkiye’ye kayması genellikle ucuz üretim merkezlerinden gerçekleştiğine dikkat çekilerek, şunlar yazılıyor:

 

“MESELA 2014’TE ÇİN’DEN YAPILAN GİYİM EŞYASI İTHALATI 969 MİLYON DOLARKEN, 2017 SONUNDA YÜZDE 37 GERİLEYEREK 606 MİLYON DOLARA GERİLEDİ. AYNI DÖNEMDE BANGLADEŞ’TEN YAPILAN İTHALAT YÜZDE 45 AZALARAK 420 MİLYON DOLAR OLDU. “

Habere göre, yerli firmaların tedarikini yurt içine kaydırmasının yanı sıra, güvenlik endişelerinin de azalmasıyla dış talebin arttığı hazır giyim sektöründe kapasite kullanım oranı artış kaydetmeye devam ediyor. Ayrıca “Sektörün kredi stokunda artış yılbaşından bu yana yüzde 7 artarken, aynı dönemde toplam kredi artışı yüzde 4.9’da kaldı” ifadeleri yer aldı.