Ana sayfa Sürmanşet Domates dışında mutabakat sağlandı: Normalleşme sürecinin ötesine geçiyoruz

Domates dışında mutabakat sağlandı: Normalleşme sürecinin ötesine geçiyoruz

PAYLAŞ

Türkiye’nin, Rusya’nın önemli ve güvenilir bir ortağı olduğunu belirten Putin, “İlişkilerdeki normalleşme sürecini geride kaldı. İlişkilerimizi geliştirmeye devam ediyoruz” dedi.

İki ülke arasındaki ticaretin düşüşünü durdurduklarını da söyleyen Putin, şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye Rusya için önemli ve perspektifli bir ortak oldu. İşbirliğimizin daha da güçlendirilmesine ortak bakıyoruz. Ticaretin güçlendirilmesi ve ticarette milli paraların kullanılması kararı aldık. Ticaretimizdeki düşüşü durdurabildik ve sene itibariyle artış kaydedilmiştir.

Her iki taraftan 110 milyar dolarlık bir anlaşma söz konusu. Bir milyar dolar tutarında ortak yatırım çalışmalarının tamamlanması konusunda anlaştık. Rusya Türkiye’ye doğalgaz, kömür ve petrol ihracatı yapmaktadır.

Türk Akımı projesini görüştük. Bu proje kapsamında Karadeniz’den biri Türkiye üzerinden diğeri direkt Avrupa’ya olmak üzere iki hat taşınacaktır. Dolayısıyla Rus turistlerin Türkiye’de güvenliğinin sağlanması önemli durumdadır. Küresel ve bölgesel konuları görüştüğümüzde uluslararası terörizmle önem verdik.”

Putin, “Suriye sorununu da görüştük. Biz Sayın Erdoğan’la Suriye’de çözümün siyasi olduğu konusunda hemfikiriz. Bugün Astana’da dördüncü kez görüşme yapılacaktır” ifadesini kullandı.

Rusya Devlet Başkanı Putin, Suriye’de güvenli bölgelerinin oluşturulması konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan ile aynı fikirde olduklarını belirterek, “Astana’da toplanan çatışmanın tarafları bir karar vermesi gerekiyor. Çünkü ülkeleri için nihai kararı onlar verecek. Biz de bu mekanizmaların gelişmesi için elimizden geleni yapacağız” dedi.

Erdoğan: Birçok konuda mutabık kaldık

Putin’in ardından konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan ise şu ifadelerde bulundu:

“Son iki ay içerisinde Rusya’ya ikinci ziyaretimi gerçekleştiriyorum. Sık sık telefon görüşmelerimiz de devam ediyor. Tüm bu görüşmeler sayesinde siyasi ilişkilerimizde, arzu edilen ivmeyi yakalıyoruz. Münasebetlerimizin çok daha ileri taşınması noktasında her iki tarafta da güçlü bir irade bulunuyor.

Bugün başta ekonomik ve ticari konular olmak üzere atılması gereken adımlar konusunda istişarelerimizi yaptık. Türk akımı ve Akkuyu konusundaki işbirliğimiz ise hassasiyetle ilerliyor. Sayın Putin ile görüşmemizde Suriye ile kriz başta olmak üzere bölgesel konuları konuştuk. Benim çok sevdiğim bir Rus atasözü var, ‘Kimin neresi ağrıyorsa, onunla ilgili konuşur’ diye.

Ülkemiz için de Suriye 6 yıldır kanayan bir yara. Çocuklar sokakta neşe içinde oynarken, baharın güzelliğini doyasıya yaşarken Suriyeli çocukların her gün ölümle burun buruna gelmeleri bizlerin ortak acısıdır. Suriye ile 911 kilometre sınırı olan, aynı kumaştan kesilmiş bir ülkeyiz.”

Toplantının soru-cevap kısmında ise Erdoğan, “Sayın Putin hepsini söyledi. Domates dışında bütün konularda mutabık kaldık. Türk domatesinin Rus pazarında olmasını isteriz. Normalleşme sürecinin ötesine geçiyoruz. Yeni bir süreç başlıyor, hayırlı olsun” dedi.