Ana sayfa Dünya Donald Trump 1915 olayları için ‘büyük felaket’ dedi

Donald Trump 1915 olayları için ‘büyük felaket’ dedi

PAYLAŞ

ABD Başkanı Donald Trump, göreve geldikten sonraki ilk 24 Nisan açıklamasını yaptı. ABD Temsilciler Meclisi’nden 80’i aşkın üye ABD Başkanı Donald Trump’a ortak mektup göndererek, Başkan’dan 1915 olaylarını “soykırım” olarak tanımlamasını istemişti. Ancak Trump, ‘soykırım’ yerine ‘büyük felaket’ ifadesini kullandı.

Trump yazılı açıklamasında, “Bugün, 20’inci yüzyılın en kötü toplu katliamlarından biri, Meds Yeghern sırasında acı çekenlerin anısını hatırlıyor ve onurlandırıyoruz” ifadesini kullandı. ABD Başkanı Trump, açıklamasına şöyle devam etti:

“1915’den başlayarak, 1,5 milyon Ermeni, Osmanlı İmparatorluğu’nun son yıllarında sınır dışı edildi, katliama uğradı ya da ölümlerine yürüdü. Amerika ve dünya genelindeki Ermeni toplumunun masum hayatların kaybı ve çok sayıda kişinin uğradığı acılardan duyduğu yası paylaşıyorum.

“Ermeni halkının direncini takdir ediyoruz”

İnsanlık tarihinin bu karanlık faslı üzerinde düşünürken, aynı zamanda Ermeni halkının direncini de takdir ediyoruz. Birçoğu Amerika’da yeni hayatlar inşa ederken ve ülkemize kalıcı katkılarda bulunurken, diğer yandan da atalarının eski çağın en büyük medeniyetlerinden birini oluşturduğu tarihi ana vatanın hatıralarını yaşattı.”

Trump açıklamasında, “Katliamları bir daha meydana gelmelerini engellemek için hatırlamalıyız. Türklerin ve Ermenilerin acılı tarihlerini tanımaları ve onunla hesaplaşmaları yolundaki çabalarını memnuniyetle karşılıyoruz. Bu, daha adil ve hoşgörülü bir gelecek için bir temelin inşa edilmesi açısından kritik bir adım” diye yazdı.