Ana sayfa Dünya Dört Arap ülkesinin yeni yaptırımlar uygulayacağı Katar: Tehdit edilemeyecek kadar çok zenginiz

Dört Arap ülkesinin yeni yaptırımlar uygulayacağı Katar: Tehdit edilemeyecek kadar çok zenginiz

PAYLAŞ

Suudi Arabistan, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn, Katar’ın 13 maddelik talep listelerini kabul etmemesi nedeniyle Doha’ya karşı yeni yaptırımlara gideceklerini açıkladı. Katar, kendisini terörizme destekle suçlayan ve ambargo uygulayan dört ülkenin taleplerini kabul etmemişti.

Arap ülkeleri yaptıkları ortak açıklamada, Katar yönetiminin bu kararla sorunu diplomatik yollarla çözme çabalarını sabote ettiğini ifade etti. Açıklamada, ‘Katar’ın bu kararla bölgeyi istikrarsızlaştırmayı hedefleyen politikalarına devam edeceğini kabul ettiği’ belirtti. Arap ülkeleri, yeni yaptırımların içeriğine ve ne zaman hayata geçirileceklerine dair bilgi vermedi.

ABD Dışişleri Bakanı Kuveyt’i ziyaret edecek

Bu arada ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Heather Nauert, Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın krizin çözümüyle ilgili görüşmeler yapmak üzere Kuveyt’e gideceği açıkladı. Kuveyt, krizin çözülmesi için arabuluculuk yapıyor.

Nauert, ABD’nin krizle ilgili git gide daha fazla kaygılandığını belirtti. ABD Savunma Bakanı Jim Mattis’in ise, Katarlı mevkidaşı Halid el-Attiye ile yaptığı telefon görüşmesinde ‘krizin dindirilmesinin önemini ele aldığı’ açıklandı.

Katar tehdit edilemeyecek kadar zenginiz

İngiliz Times gazetesine konuşan Katar Maliye Bakanı Ali Şerif el-Emadi, Katar’ın tehdit edilemeyecek kadar çok zengin bir ülke olduğunu söyledi. Suudi Arabistan, Mısır, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri, terörizme destekle suçladıkları Katar’a geçen aydan bu yana ambargo uyguluyor.

El-Emadi, on yıllardır süren doğal gaz satışının sonucu olarak güçlü mali rezervlere sahip olduklarını belirtti. El-Emadi, “Gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 250’sine denk gelen ulusal varlık fonlarına sahibiz. Katar Merkez Bankası rezervlerimiz var. Maliye Bakanlığı’nın stratejik rezervleri var” dedi. Ülkesinin ekonomisini, Doha’ya ambargo uygulayan ülkelerin ekonomileriyle karşılaştıran El-Emadi, ekonomik temellerinin bu ülkelerden çok daha güçlü olduğunu belirtti.