Ana sayfa Ekonomi Döviz AVM’leri vurdu: ‘120 AVM, bankalara geçebilir’

Döviz AVM’leri vurdu: ‘120 AVM, bankalara geçebilir’

Döviz krizi sonrası iktidarın aldığı tedbirler kapsamında AVM’lerde dövizle kiraya son verildi. Ancak bu geçiş hâlâ tartışma konusu. Bazı AVM’ler günlük kuru baz almakta ısrar ediyor.

PAYLAŞ

Hürriyet’ten Vahap Munyar’ın aktardığına göre alışveriş merkezi sahiplerinin bir bölümü bu karara açık pozisyonda yakalandı.

Uluslararası gayrimenkul danışmanlık şirketi JLL (Jones Lang LaSalle) Türkiye Başkanı Avi Alkaş, AVM’lerin döviz borcunun 15 milyar dolar dolayında olduğunu söylüyor.

Bunu, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Bülent Aksu’yu ziyaretinde dile getirince bakanın “Bizdeki bilgilere göre 8 milyar dolar” itirazı ile karşılaşmış.

Alkaş’a göre dövizli kiralar konusu AVM’leri dövmek gibi bir olaya dönüşüyor. “Bu gidişle döviz borcu olan 120 dolayında AVM bankalara geçebilir” diyor.

AVM’lerin yatırımları sırasında döviz kredisi kullandıklarını anımsatan Alkaş, “Devletler, şirketler, kurumlar sözleşme imzalarken ideal olanı ‘win-win’ (kazan-kazan) modelidir. Dövizli kiraların TL’ye dönüşüyle ilgili karar sonrası ‘lose-lose’ (kaybet-kaybet) durumu ortaya çıktı” yorumunu yapıyor.

Perakende sektörü ile AVM’ler arasındaki kira sözleşmelerine bankalar ‘üçüncü taraf’ olarak eklenebileceğinin konuşulduğunu söyleyen gayrimenkul danışmanı, “Banka, kira sözleşmelerine bağlı kredi açabilir. Sonra da kira tahsilatını anlaşılan dönem boyunca banka yapabilir. Bu yöntem, AVM sahipleri-işletmecileri ile perakende sektörü arasındaki kira gerilimini ortadan kaldırabilir” diyor.