Ana sayfa Manşet Türkiye, terörden en çok etkilenen 9’uncu ülke

Türkiye, terörden en çok etkilenen 9’uncu ülke

PAYLAŞ

Terörizm, doğal afetler, trafik kazaları ve bulaşıcı hastalıklar gibi parametreler bir ülkenin güvenli olup olmadığını belirliyor. Bu parametreler bir araya toplanıp, istatistikleri oluşturulduğunda dünyanın en tehlikeleri ülkeleri ortaya çıkıyor. Listede Türkiye, terörden en çok etkilenen 9’uncu ülke konumunda.

Terörizm
2017 Global Terörizm İndeksine göre dünyanın birçok ülkesi terörizm tehlikesi ile boğuşuyor. Ortadoğu ülkeleri listenin ciddi bir bölümünü oluşturuyor. Terörizm listesinin birincisi 2002 yılında ABD işgali ile iç savaşın beşiği haline gelen Irak.

Listenin ikinci sırasında ise yine 16 senedir birçok farklı ülkenin işgali altında bulunan Afganistan bulunuyor. ABD, Sovyetler Birliği, İran gibi devletlerin ve bunlara ek olarak birçok örgütün konuşlandığı Afganistan “rahat yüzü” göremeyen bir devlet.

Listenin üçüncü ve dördüncü sırasında ise sırasıyla Nijerya ve Suriye bulunuyor. Nijerya, yıllardır iç savaş ile boğuşuyor. Irkçılık, din savaşlarının ve kabile çatışmalarının birçok canı yaktığı ülkede artık karşıt görüşler “terör” ile buluşuyor. Dördüncü sırada bulunan Suriye’nin durumu ise iç savaş sebebiyle karışık.

2011 yılından beri Devlet Başkanı Beşar Esad ve

muhalifleri arasında başlayan siyasi kargaşa hızlıca iç savaşa dönüştü. Merkezi otoritenin çatışmalardan dolayı etkisiz kaldığı ülkede İŞİD, El-Kaide ve Nusra Cephesi gibi terörist gruplar kol geziyor. İki mahalle arasında bile otoritenin değişebildiği ülkede terörizmi engelleyebilecek hiçbir önlem bulunmuyor.

Türkiye listede dokuzuncu sırada bulunuyor. Ülkede, terörizm, hem sivilleri hem de askerleri sıkça hedef alıyor. Hindistan, Libya, Somali, Yemen ve Pakistan terörizm listesinin ilk onunda yer alan diğer ülkeler.

Doğal afetler

Uluslararası SOS örgütünün yayınladığı belgelerde doğal afetlerde önemli bir yer tutuyor. Seyehat etmek isteyen insanların gidecekleri ülkelerde karşılaşabilecekleri olağanüstü durumları açıklayan listenin ilk beşinde Vanuatu, Tonga, Filipinler, Guatemala ve Bangladeş bulunuyor. Doğal afet olarak depremler, fırtınalar, deniz seviyesinde olan değişiklikler ve kuraklıklar bu beş ülkedede sıkça rastlanıyor.

Sağlık raporu
Sağlık ile ilgili hazırlanan raporlarda kuruluşa bildirilen 330 bin hastalık vakasına göre Türkiye, Polonya, Baltık Cumhuriyetleri, Hırvatistan, Romanya, Bulgaristan, Kıbrıs Rum Kesimi, Fas ve Tunus gibi ülkelerle birlikte orta dereceli hastalık rizikosu olan ülkeler grubunda yer aldı.

Yol güvenliği
“Yol güvenliği” meselesininde önemli yere sahip olduğu raporlarda, Venezuela, Libya, Tayland, Dominik Cumhuriyeti ve Nijerya en yüksek “ölüm” oranına sahip olan ülkeler. Bu kategoride Türkiye, güvenli ülkelerin arasında olarak gözüküyor.