Ana sayfa Editörden Dünyanın tüm ülkelerini ziyaret eden tek kadın oldu

Dünyanın tüm ülkelerini ziyaret eden tek kadın oldu

PAYLAŞ

2015 Temmuz ayında başlayan yolculuk 18 ay 26 gün sürdü. Cassandra De Pecol bu süre içerisinde dünyanın 195 ülkesini gezdi ve iki dünya rekorunun sahibi oldu. De Pecol, dünyayın tüm ülkelerini en kısa sürede dolaşan kişi ve yine tüm ülkeleri dolaşan dünyadaki tek kadın oldu. Daha önceki rekor 3 yıl 3 ay ve 6 günle Amerikan vatandaşı bir profesör olan Yili Liu’ya aitti.

Rotasının son durağı Yemen olan De Pecol, 27 Ocak tarihinde Umman sınırından Yemen’e girmek istedi. Ancak Amerika Büyükelçiliği’nin izni olmadan Yemen’den ayrılamayacağı için ziyaretini iki gün ertelemek zorunda kaldı. Bunun üzerine Umman’da iki gün kalan De Pecol 2 Şubat günü Yemen’in bir sınır köyüne giriş yaptı ve aynı gün ülkeden ayrıldı.

De Pecol’un ziyaret ettiği bir ülkeyi gezmesi yaklaşık olarak 2 ile 5 gün sürdü. Ziyaretleri sırasında öğrenciler ve yetkililerle de görüşen De Pecol onlara sunumlar yaptı. Peru’da takside yolculuk yaptığı sırada silahlı soyguncuların saldırısına uğradı. Bahreyn ve Libya’da onun CIA için çalıştığından şüphelendiler. Grenada’da uyuşturucu kaçakçılığı şüphesiyle gözaltına alındı ancak çantasındakilerin ilaç ve vitamin olduğu anlaşılınca serbest bırakıldı.

Cassandra De Pecol, farklı dinler ve kültürlerle tanışmak için çocukluğundan beri dünyayı gezmenin hayalini kurduğunu söylüyor. De Pecol gezisi için ise toplamda 200 bin dolar harcadı.

Amerikalı gezgin Kasım ayında bazı gazetecilere uçak fobisinin olduğunu, bunun kaçırılmasından ve öldürülmesinden daha fazla kendisini korkuttuğunu söylemişti.