Ana sayfa Gündem Eczanelerde zatürre aşısı bulunamıyor

Eczanelerde zatürre aşısı bulunamıyor

Ayda bir eczanelere bir kutu gönderilen zatürre aşısına yurttaşlar ulaşamıyor.

PAYLAŞ

Coronavirusle mücadele ederken destekleyici olarak kullanılan zatürre aşısı eczanelere çok az sayıda ulaşıyor.

Sözcü’den Deniz Ayhan’a konuşan Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Eczacı Nurten Saydan, “Her eczaneye bir tane düşecek biçimde bile dağıtımı yapılamayan aşılar sebebiyle vatandaşlar, zatürre aşısı bulmakta zorlanıyorlar. Aşılar bir an önce kolay bulunabilir hale getirilmeli” dedi.

Saydan zatürre aşılarına dair ise şu bilgileri aktardı: “Aşılama her yıl milyonlarca insanın hayatını kurtarıyor. Coronavirus’ün aşı çalışmaları tüm dünyada sürerken, aşı bulununcaya kadar kendimizi ve etrafımızı korumaya ve dikkatli olmaya devam etmemiz gerekiyor. Zatürre; akciğer iltihaplanmasıdır ve bu hastalığı yapan bakteridir. İki tip zatürre aşısı var. Konjuge aşı ömür boyu koruma sağlıyor ve fiyatı 344 TL. Polisakkarit aşı ise 5 yıllık bir koruma sağlıyor ve fiyatı 68 TL.”

İhtiyaca karşılık az sayıda aşının eczanelere gönderildiğini belirten Saydan, “Ancak bu aşılar eczane başına neredeyse ayda bir kutu ulaştığı için vatandaşlarımız eczanelerimize geldiği zaman bu aşılara ulaşamamaktadır” şeklinde konuştu.