Ana sayfa Yaşam Edirne F Tipi Cezaevi’nde işkence: Süngerli hücrede ‘domuz bağı’ şeklinde bağlanarak, çıplak...

Edirne F Tipi Cezaevi’nde işkence: Süngerli hücrede ‘domuz bağı’ şeklinde bağlanarak, çıplak aramaya maruz kaldı

PAYLAŞ

Edirne F Tipi Cezaevi’nde 20’li yaşlarda iki genç tutukluya uygulanan şiddet ve hak ihlallerine karşı çıktıkları için Kocaeli F Tipi Kapalı Cezaevi’ne sevk edilen Fikret Kara, Mezopotamya Ajansı’na gönderdiği mektubunda yaşananlara dikkat çekti.

Kocaeli F Tipi Cezaevi’nden mektubu yazan Kara, Ferdi İşçi ve Denizcan Dil’in maruz kaldığı şiddetin boyutlarını da aktardı.

Süngerli hücrede domuz bağı

Kara, mektubunda Edirne F Tipi Cezaevi’nde yaşananları şöyle anlattı:

“20’li yaşlarda iki genç arkadaşımız Ferdi İşçi ve Denizcan Dil, Silivri Cezaevi’nden Edirne’ye sürgün getirilmişti. 21 Ağustos 2017 tarihinde hücre içini de görecek şekilde yerleştirilen, psikolojik işkence aracı olan kamerayı işlemez hale getiriyorlar. Gelen gardiyanlar gerekli müdahaleyi yapıyor, tutanak tutuyorlar. Eylemden bir gün sonra hücrelerine gelen kurum müdürü (adını yazmıyoruz faks engellenmesin diye, işkence haberleriyle meşhur biridir) saldırı talimatı veriyor. Gençleri zorla yerlerde sürükleyerek, süngerli hücreye atıyorlar. Ferdi’nin elleri, ayakları arkadan bükülerek bir birine bağlanarak, ‘domuz bağı’ şeklinde birkaç saat bekletiliyor. Onursuz aramaya maruz kalıyorlar. Gençlerin yerleri değiştiriliyor. Tekli hücreye atılıyorlar. Herkesten tecrit olmaları için havalandırma hakları engelleniyor. Sohbet hakları yasaklanıyor, işkence ve tecritte ‘bağımsızlaşma’ dayatılıyor. Biz de tüm saldırı ve işkencelere karşı çeşitli eylemler gerçekleştirdik. Özel tecrit uygulamasına derhal son verilmesini için onlarca eylem yaptık fakat işkence yapmayı kendine hak gören idare sorunu çözmek yerine bizleri sürgün etmekle buldu çareyi.”

Kara, Ayberk Demirdöğen ve Süleyman Matur adlı tutukların Bolu F Tipi Cezaevi’ne, Barış Aras ve İleri Kızılaltun adlı tutukların ise Terkirdağ F Tipi Cezaevi’ne sevk edildiklerini belirtti. (MA)