Ana sayfa Öne Çıkanlar Ege Denizi’nde 6.3 büyüklüğünde deprem: 1 ölü

Ege Denizi’nde 6.3 büyüklüğünde deprem: 1 ölü

PAYLAŞ

Ege Denizi’nde TSİ 15.28’te meydana gelen şiddetli bir deprem, bölgede paniğe neden oldu. Deprem İzmir ve İstanbul dahil Ege ve Marmara bölgelerindeki birçok kentte hissedildi.

Hem Kandilli Rasathanesi hem de ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi (USGS) depremin büyüklüğünü 6.3 olarak duyurdu.

USGS depremin merkez üssünü, Yunan adası Midilli’ye bağlı Plomari kasabasının 4 kilometre açıkları olarak belirledi.

Plomari Belediye Başkanı Manolis Armenakas, Yunan devlet televizyonu ERT’ye yaptığı açıklamada, “Bazı binalarda hasar var. Hem eski hem de yeni binalar. Şu an hasar tespiti yapıyoruz” ifadesini kullandı.
Merkez üssünün Türkiye’de yakın olduğu yerleşim birimlerinin; İzmir’in Karaburun, Dikili ve Aliağa ilçeleri olduğu belirtildi. DHA’nın haberine göre, Karaburun Kaymakamı Muhammed Özyüksel, “Şu ana kadar bize ulaşan can ve mal kaybı yok. Araştırma yapıyoruz” dedi.

DW’nin haberine göre, Yunanistan’ın İzmir Başkonsolosluğu binasında küçük çaplı hasar var.

Artçılar sürüyor

Depremin derinliği Kandilli tarafından 20.7 kilometre, USGS tarafından ise 5.7 kilometre olarak duyuruldu. USGS daha sonra depremin derinliğini 10.3 kilometre olarak güncelledi.

Kandilli Rasathanesi’ne göre, depremin ardından büyüklükleri 3.4 ila 4.1 arasında değişen sekiz sarsıntı daha gerçekleşti.

Kandilli Rasathanesi Müdürü Haluk Özener, “Önümüzdeki saatler, günler ve haftalarda artçı şoklar göreceğiz” dedi. Özener, bu depremlerin büyüklüklerinin 5.5’e kadar yükselebileceğini belirtti.
Reuters’a konuşan Yunan yetkililer, depremin Midilli ve Sisam adalarında şiddetli biçimde hissedildiğini belirtti. Deprem Atina bölgesinde de hissedildi.

Midilli’de 10 yaralı, 1 ölü

Sputnik’te yer alan habere göre, Midilli Adası’nda 10 kişinin yaralandığı ve evlerde büyük hasar meydana geldiği bildirildi. Bir kadının ise hayatını kaybettiği öğrenildi. Midilli adasından yayın yapan lesvosnews ve protothema haber siteleri, Midilli adasındaki Plomari köyündeki depremin ilk hasarlarını cep telefonu ile çekilen fotoğraf ve videolarla paylaştı.Depremde Midilli ve Sakız adasındaki köylerde evlerin çatılarının ve duvarlarının yıkıldığı, bazı sokakların harabeye döndüğü görüldü. Midilli şehir merkezinde ise insanlar sokaklara çıktı, bazı vatandaşların yaralandığı, yaralıların ambulanslarla devlet hastaneleri ve kliniklere götürüldüğü belirtildi.