Ana sayfa Gündem Ekmek arası ıspanak öğününü paylaştığı için işten atılan işçi: Pişman değilim, yemekler...

Ekmek arası ıspanak öğününü paylaştığı için işten atılan işçi: Pişman değilim, yemekler düzelmiş

İş yerinde dağıtılan ekmek arası ıspanağın fotoğrafını paylaştığı için işten atılan Bedirhan Aslan Artı Gerçek’e konuştu. Aslan boyun eğmediği için kendisine bunu layık gördüklerini söyledi.

PAYLAŞ

Çalıştığı işyerinde öğlen yemeği için ekmek arası ıspanak dağıtılmasına tepki olarak sosyal medya hesabından paylaşım yapan Bedirhan Aslan işten atıldı.

Türkiye’de giderek artan koronavirüs vakası en fazla inşaat şantiyelerinde çalışan işçileri vuruyor. Sağlıksız koşullarda çalışmaya devam eden işçilere dönük herhangi elle tutulur bir tedbir alınmış değil. İnşaat sektöründe emek veren işçilerden biri olan Bayburt Grup’un yüklenici olduğu Bakırköy Meydanı’ndaki metro şantiyesinde üç aydır çalışan Bedirhan Aslan, üç gün önce salı günü öğlen yemeği adı altında poşetle dağıtılan ekmek arası ıspanağın görüntülerini sosyal medyadan paylaştı. Aslan bir gün sonra işten atıldı.

‘SABAH 7 AKŞAM 7 ÇALIŞIYORDUK,  İKİ HAFTADA BİR İZNİMİZ VARDI’

Yaşadığı olayı Artı Gerçek’e anlatan Aslan, çalıştığı şantiyedeki durumu şu sözlerle dile getirdi:

“Bir prefabrikte dört kişi kalıyorduk. Çamaşır makinamız yoktu ve biz çamaşırlarımızı kedimiz yıkamak zorundaydık. Üç ay boyunca orada çalıştım. Sabah 7 akşam 7 olmak üzere çalışıyordum. İki haftada bir iznimiz vardı. Mecburiyetimizden çalışıyorduk. Akla mantığa sığmayan bir şey yaşanmıştı. Günde 11 saat çalışan işçiye ekmek arası ıspanağı reva görmüşlerdi. Buna karşı çıktığı için işçiyi de işinden ediyorsun. Onun derdini çözeceğine onun çıkışını verdin.”

‘ŞİRKETİN AÇIĞINI ORTAYA ÇIKARDIĞIM İÇİN İŞTEN ATILDIM’

İşten atılmasına neden olan olayı anlatan Aslan şunları söyledi:

“Bu yemek meselesi geçen salı günü öğlen yaşanan bir olaydı. Üç gün önce yani. Biz sabah 7 akşam 7 olmak üzere çalıştırılıyorduk. Virüs tedbirleri kapsamında yemekhaneleri kapattıklarını söylediler ve işçilere ekmek arası ıspanağı poşet halinde göndermişlerdi. Ben bu olayı kabul etmek istemedim ve bunu sosyal medyadan paylaştım. Bu durumu sosyal medyada açığa çıkardığım için bir gün sonra muhasebeci beni arayarak sözleşmemin feshedildiğini açıkladı. Gerekçesi de şirketin açığını ortaya çıkarmamdı.”

‘AİLEMİN YANINA GİTMEK İÇİN YOL PARASI İSTEDİM, VERMEDİLER’

“Savunmamı yazdım ve işten çıkışımı yaptılar. Paramı gelecek ayın 20’sinde alabileceğim. Ailemin yanına gitmek için yol parası istedim, onu dahi vermediler.”

‘PİŞMAN DEĞİLİM, YEMEKLERDE DÜZELME OLMUŞ’

“Ben boyun eğmediğim, bunu kabul etmediğim için bana bunu layık gördüler herhalde” ifadelerini kullanan Aslan, “Ben pişman değilim. Duyduğuma göre beni attıktan sonra kaldığımız yerleri temizlemişler. Yemek konusunda bir düzelme olmuş” diye ekledi.

‘ARTIK EKMEK ARASINDA DÖNER DAĞITIYORLAR’

Gönlünün rahat olduğunu belirten Aslan “Artık ekmek arası döner dağıtıyorlarmış. Ben memnun oldum çünkü diğer işçiler rahat edecek bundan sonra. Ben mağdur edildim olsun sıkıntı yok” diye tamamladı sözlerini.