Ana sayfa Ekonomi Ekonomik kriz AVM’leri vurdu: Mağaza gelirleri düştü, dükkanlar kapanmaya başladı

Ekonomik kriz AVM’leri vurdu: Mağaza gelirleri düştü, dükkanlar kapanmaya başladı

PAYLAŞ

Sayıları gibi her geçen gün ilginin de arttığı alışveriş merkezlerinin cirolarında gözle görülür bir düşüş yaşanmaya başladı.

Şubat ayında, ciroları yüzde 14 oranında gerileyen AVM’lerin dolar karşısında sürekli değer kaybeden Türk Lirası ve Türkiye’nin de dahil olduğu Rusya-ABD krizinin neden olabileceği muhtemel bir çatışma öngörüsü nedeniyle harcama yapmaktan çekinen tüketicinin tercihi nedeniyle böylesi bir ciro düşüklüğü ile karşı karşıya kaldığı tahmin ediliyor.

Ayrıca, AVM’lerde iş yeri açanların dövize endeksli kiralar nedeniyle zor durumda kaldığı da belirtiliyor.

Dövizli kira maliyetleri, üç yıl öncesine göre yüzde 70 artarken, 2015’te 4,1 milyar TL olan kira maliyeti, bugün 7 milyar TL’ye dayandı. Günlük kurdan kira ödemesi yapılmasını isteyen AVM’lere bu yıl fazladan 3 milyar TL kira ödenecek.

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği ile Akademetre Research tarafından ortaklaşa oluşturulan AVM Endeksi’nin Şubat ayı sonuçlarına göre, Şubat ayı endeksi bir önceki yılın aynı ayına oranla yüzde 13,9 azalma kaydetti.

Metrekare başına hasılatta ise gözle görülür bir erime gerçekleşti. Böylece mağaza gelirleri, enflasyonun gerisine düştü.

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD), Başkanı Sinan Öncel, yabancı grupların yönetimindeki bazı AVM’lerin dövizle kira ısrarının Türkiye’de organize perakendenin geleceğini tehdit ettiğini belirterek, AVM yönetimlerinin günlük kurdan kira dayatmasına karşı acil olarak yasal düzenleme yapılmasını istedi.

AVM’lerdeki 12 milyon metrekarelik kiralanabilir alanın yüzde 35’i için günlük döviz kuru üzerinden kira ödediklerini bildiren Öncel, şu tespitlerde bulundu:

“Dövizli kira maliyetlerimiz 3 yıl öncesine göre yüzde 70 arttı. 2015’te 4,1 milyar TL olan kira maliyetimiz, bugün 7 milyar TL’ye dayandı. Günlük kurda ısrar eden AVM’lere bu yıl fazladan 3 milyar TL ödeme yapacağız. Devletimizden güçlünün zayıfı ezdiği bu duruma piyasa kuralları içinde kalarak çok acil müdahale etmesini bekliyoruz. Bu rakamla 10 bin mağaza açabilir veya 5 bin TL brüt maaşla bir yıl boyunca 54 bin kişiyi istihdam edebilirdik.”