Ana sayfa Ekonomi Ekonomik kriz: Ülker ve Doğuş’tan sonra Ünal Aysal da kredi ödemesi için...

Ekonomik kriz: Ülker ve Doğuş’tan sonra Ünal Aysal da kredi ödemesi için ‘uzun vade’ isteyecek

İtalyan Ansaldo Energia ile Galatasaray eski başkanlarından Ünal Aysal’ın sahibi olduğu Unit Investment NV’nin ortaklığındaki Yeni Elektrik Üretim A.Ş. 2019 yılında bankalarla kredi yapılandırmasına gitmeye hazırlanıyor

PAYLAŞ

Bloomberg International’da yer alan habere göre, 2010’da 14 yıl vade ile alınan 700 milyon dolarlık kredinin geri ödemelerinde, dolar kurunun yükselişi ve elektrik fiyatlarının bu sürede 0,04 dolar kilowatt saatle yarıya inmesi sebebiyle Yeni Elektrik AŞ‘de zorluk yaşanıyor.

Konuya yakın kaynakların verdiği bilgiye göre kredide vadelerin uzatılması talep edilecek.

ÜNAL AYSAL’IN PAYI YÜZDE 60
Yeni Elektrik’in sahipleri Unit Investment NV ve Ansaldo Energia, 700 milyon dolarlık kredinin ana para ve faiz ödemelerini gerçekleştirmek için 2017’de Nomura’dan 120 milyon dolarlık bir kredi almıştı. Yeni Elektrik’te Unit yüzde 60, Ansaldo Energia yüzde 40 hisseye sahip.

Yeni Elektrik’in resmi internet sitesinde yer alan bilgilere göre şirket 700 milyon dolarlık krediyi Garanti, Yapı Kredi, Vakıfbank ve İş Bankası’ndan almıştı.

Yeni Elektrik, Kocaeli Dilovası’nda 865 MW kurulu güce sahip olan doğal gaz çevrim santraline sahip.

DOĞAN VE DOĞUŞ İLE ORTAK OLDUĞU PROJE İÇİN DE BANKALARLA MASAYA OTURDU
İki kaynağın verdiği bilgiye göre Unit Investment’in Doğan Holding ve Doğuş Holding ile ortak olduğu Boyabat Hidroelektrik Santali’nin 750 milyon dolarlık 2020 vadeli kredisinin refinansmanı konusunda bankalarla yürütülen görüşmelerde sona yaklaşıldı.

Unit Investment’ın sahibi ve Galatasaray’ın eski başkanlarından Ünal Aysal, Forbes 2018 listesine göre 925 milyon dolar net servete sahip.

Unit Investment ve Ansaldo konuya ilişkin yorum yapmadı.

ÜLKER VE ŞAHENK İLE BAŞLADI
10 banka ile müzakere masasına oturan Yıldız Holding’in patronu Murat Ülker 6 milyar dolar kredinin ödemesini 6 yıl vadeye yaymıştı.

Doğuş Holding’in patronu Ferit Şahenk de 5.8 milyar dolar borcu için Ülker’in benzeri bir yapılandırma talebi ile bankalara çağrıda bulunmuştu.