Ana sayfa Ekonomi ”Faizdeki artış çok enflasyon, çok işsizlik demek”

”Faizdeki artış çok enflasyon, çok işsizlik demek”

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, piyasaların beklediği faiz arttırımı kararını açıkladı ve tam 6.25 puan oranında faizleri yükseltti.

PAYLAŞ

Para Politikası Kurulu eylül ayı toplantısının ardından Merkez Bankası faizi 6.25 puan arttırdı ve yüzde 17.75’ten yüzde 24’e taşıdı. Merkez Bankası’nın faiz kararının ardından dolar ve euro’da sert düşüş gerçekleşti.

Dolar/TL 6.02 altını görürken, euro 7 TL’ye dek indi. Merkez Bankası fiyat istikrarı için elindeki tüm araçlarını kullanacağını sinyalini verdi ve yarından itibaren haftalık fonlama yapılacağını duyurdu.

Merkez Bankası açıklamasında şu satırlara yer verdi:

“Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 17,75’ten yüzde 24’e yükseltilmesine karar vermiştir.

Son dönemde açıklanan veriler iktisadi faaliyette dengelenme eğiliminin belirginleştiğine işaret etmektedir. Dış talep gücünü korumakla birlikte iç talepteki yavaşlama hızlanmaktadır.”

Kararın ardından dolarda sert bir düşüş gözlemlenirken, ekonomistler böylesi keskin bir artışın ne anlama geldiğine dair sosyal medya hesaplarından paylaşımlarda bulundu.

Ekonomist Ümit Akçay, “6.25 faiz artırımı, çok sert bir resesyonu garantilemiştir. TCMB, bunu açıklamasında ‘iç talepteki yavaşlama hızlanmaktadır’ diyerek teyit ediyor. TCMB bu karar ile döviz krizinin etkilerini faiz şoku ile azaltmayı amaçlanmış” yorumunu yaptı ve ekledi:

“Sert ekonomik daralma ile enflasyonun ve cari açığın düşmesi umuluyor. Özellikle TL ile borçlanmak zorunda olan KOBİ’lerin toplu iflasları, muhtemelen çeşitli kurtarma planları ile törpülenmeye çalışılacak.”