Ana sayfa Genel Ekrem İmamoğlu, Saraçhane’de halka seslendi

Ekrem İmamoğlu, Saraçhane’de halka seslendi

23 Haziran'da yenilenen İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı seçiminde de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu, İl Seçim Kurulu’ndan mazbatasını aldı.

PAYLAŞ

18.30’da başlayan devir teslim töreninde vekaletten görevi yürüten İstanbul Valisi Ali Yerlikaya görevini, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını 2. kez kazanan Ekrem İmamoğlu’na devretti. Yerlikaya, başkanlık mührünü İmamoğlu’na verdikten sonra kısa bir açıklama yaptı. Vali’den sonra konuşan İmamoğlu, görevi kendisine devreden valiye teşekkür etti.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya devir teslim töreninde şöyle konuştu;

“7 Mayıs’tan bu yana vekaleten devraldığım İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini şimdi Sayın Ekrem İmamoğlu’na devrediyorum. Kendisini tebrik ediyor, başarılar diliyorum. Allah hayırlı uğurlu etsin. Bu süre içinde birlikte çalıştığımız büyükşehir ailesine ve tüm İstanbullu hemşehrilerime sevgiler saygılar sunuyorum.”

Konuşmasının ardından Yerlikaya, başkanlık mührünü İmamoğlu’na takdim etti.

Ekrem İmamoğlu’nun görevi devraldıktan sonra konuşması şöyle;

“Bende sayın valimize çok teşekkür ediyorum. Bu şehre tarihine, maneviyatına, geçmişten bugüne hizmet görmüş bütün alanlarına her şeyine sahip çıkacak, doğrular yapmaya çalışacak yanlışlardan sakınacak bir yönetim anlayışı ortaya koymayı diliyorum. Türkiye’nin Avrupa’nın en büyük kenti İstanbul’umuza hep beraber hizmet edeceğime herkesin huzurunda söz veriyorum. Herkesle uyum içerisinde çalışmayı umut ediyor ve diliyorum. İstanbul’un çok şeye ihtiyacı var hepimize başarılar diliyorum. Allah mahcup etmesin.”

18.20’de başlayan devir teslim töreni 18.50’de sona erdi. Devir teslimden sonra Yerlikaya ve İmamoğlu bir süre baş başa görüştü.

Böylece 23 Haziran’da yenilenen İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı seçiminde yüzde 54.21 oy ile seçilen Ekrem İmamoğlu göreve başlamış oldu.

BAŞKAN İMAMOĞLU’NUN İBB ÖNÜNDE HALKA SESLENİŞİ

Başkan Ekrem İmamoğlu görevi teslim aldıktan sonra İBB binası önündeki vatandaşlara hitap etti.

İmamoğlu’nun konuşmasından satır başları şöyle;

Nasılsın İstanbul? Hepinizi çok seviyorum hepinizi… İyi ki varsınız. İyi ki bu milletin birer ferdiyiz. (Ekrem başkan sesleri)

Bu güzel bayrağın, bu güzel gök kubbenin altında, Cumhuriyete ve demokrasiye inanmanın geçmişten bugüne tüm değerlere sahip çıkmanın, o gururu yaşamanın büyük bir keyfi içerisindeyim. Hepinizle kucaklaşmanın, sizlerle kol kola olmanın, omuz omuza olabilmenin büyük bir keyfini yaşıyorum.

Bugün demokrasi bayramı, bugün İstanbul’un bayramı… Hep birlikte çok güzel işler başaracağımızın müjdesi olan bir gün bugün. İstanbul’a hayırlı olsun. (Ekrem Başkan sesleri)

31 Mart gecesi birileri saati durdurmak istedi. Durdurmak istedikleri saati 23 Haziran’da millet çalıştırdı. Saatleri durdurarak zamanın akışını önleyemezsiniz. Milletin iradesini hiçbir güç geri çeviremez. Milletin iradesini hiç kimse ama hiç kimse yok sayamaz. Milletin emanetini iade etmeye çalışırsanız, millette öyle bir karar alır ki bunun önünde hiç kimse ama hiç kimse duramaz. Sizler bunu ispat ettiniz. (Ekrem Başkan sesleri)

Milletin iradesini yok sayanlara İstanbul size dedi öyle bir ders veriyorum ki alın 806 bin defa millet iradesini İmamoğlu’na teslim ediyor. (Hak, hukuk, adalet sesleri)
İstanbullu bir avuç insana, demokrasiye sıkıntı vermek isteyen bir avuç insana öyle bir ders verdi ki ‘Yaşasın Cumhuriyet, yaşasın demokrasi’ dedi. (Mustafa Kemal’in askerleriyiz sesleri)

İstanbul bu millete büyük bir öz güven kazandırdı. İstanbullu dedi ki benim adalet duygularımla oynayamazsınız. İstanbullu dedi ki ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ dedi. (Mustafa Kemal’in askerleriyiz sesleri) İstanbullu 23 Haziran’da Cumhuriyete ve demokrasiye olan bağlılığını tescilledi. Bu tescil tüm dünyaya da şunu gösterdi Türkiye herhangi bir ortadoğu ülkesi değildir. Türkiye damarlarına kadar demokrasiye inanmıştır.

İstanbullu sadece bize oy verenler değil bütün İstanbullular tüm barışçıl duygularla adalete inanan tüm duygularıyla sandığa gitmesi en güzel günü İstanbul ve Türkiye’ye yaşatması. O bakımdan çok değerli. O yüzden ben bu şehrin 16 milyon insanına teşekkür ediyorum. Hiç ayırım yapmaksızın. Hep beraber demokrasiye verilen zararı tamir ettik. Hep beraber demokrasiyi hiçe sayanları bir kez daha milletçe yok saydık. Yok hükmündedir o bir avuç insan.

Bu şehirde 16 milyon insanımıza eşit olduğumuz gösterdik hep birlikte. Eşitiz biz. Zengini fakiri eşitiz. Eşitlik duygusu çok önemli. Türk kürt herkes eşit. Milletçe biriz biz biriz.