Connect with us

Manşet

“El Bab’da yaşanan ‘dost ateşi’ trajik bir kaza ancak sürpriz değil”

Published

on

Suriye’de yürütülen Fırat Kalkanı harekatı sürerken, 9 Şubat sabahı Rus Hava Kuvvetleri’ne ait bir savaş uçağı saat 08.40’ta Suriye’nin El-Bab kasabası yakınlarındaki bir binayı vurdu. İlerleyen saatlerde TSK yaptığı açıkalamda, Fırat Kalkanı harekâtında üç Türk askerinin daha hayatını kaybettiğini duyurdu. Ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı telefonla arayarak, üç Türk askerinin hayatını kaybettiği olaya ilişkin başsağlığı ve üzüntülerini bildirdi.

Trajik olaya ilişkin diplomatik girişimler devam etti. Putin’in basın sözcüsü Dmitri Peskov, Rus uçağının Türk askerlerinin bulunduğu binayı vurmasına neden olan koordinatların Türkiye tarafından kendilerine verildiğini ve Türk askerinin orada olmaması gerektiğini söyledi. Bunun üzerine TSK’dan Rusya’ya cevap niteliğinde ikinci bir açıklama yapıldı. Açıklamada, koordinatların Rusya’ya 8 Şubat tarifinde verildiği ve TSK’ya bağlı unsurların ise takriben 10 gündür aynı noktada bulunduğu ifade edildi.

Diplomatik krizin eşiğinden döndüren olay Rus basınında da geniş yer vuldu. Moskovskiy Komsomolets’te (MK) yer alan yazıda sadece son yaşanan gerginlik konu edilmedi. Türkiye’nin Fırat Kalkanı operasyonu da eleştirildi.

Olga Bojeva imzalı makalede olayın trajik bir kaza olduğunun altı çiziliyor ancak sürpriz olarak karşılanmaması gerektiği vurgulanıyor.

Makale şöyle devam ediyor:

“Bu noktada hiç kimsenin inkar etmeyeceği bir gerçeği hatırlatmak gerekir. Resmi olarak kimsenin davet etmediği ve yardım istemediği Türk askeri hukuka aykırı olarak Suriye’de bulunuyor. 2016 yılında Türk Genelkurmayı bağımsız bir karar alarak ‘Fırat Kalkanı’ gibi güzel bir isimle Suriye’de operasyon başlattı. Ancak Türkiye’nin kalkanını kimin için çıkardığı ise büyük bir soru işareti.

İşte şimdi Arap saçına dönen bu çıkarlar El Bab’da yoğunlaştı. Dahası, burada kim gerçek müttefik, kim düşman tahmin etmek imkansız.

Bugünkü güçler dengesinde, El Bab’da tutarsız koordinatlar nedeniyle meydana gelen olayı, Rusya Ortadoğu ve Orta Asya Ülkeleri Araştırma Merkezi Başkanı Semen Bagdasarov MK’ya değerlendirdi.

El Bab’ı IŞİD kontrol ediyor. Yarım yıl kadar bir süredir Özgür Suriye Ordusu’nun desteğindeki Türkiye El Bab’ı almaya çalışıyor. Ancak henüz başarabilmiş değiller ve zırhlı araçlar da dahil olmak üzere büyük kayıplar veriyorlar. 10 Leopar Tankı ve 20’den fazla M-60 Tankı hasar gördü. Bu arada Hizbullah desteğindeki Suriye Ordusu da El Bab’ın güneyine yığınak yaptı. Kim El Bab’ı alırsa o Halep’in kuzeyindeki bölgeyi de kontrol etme imkanına kavuşacak. Eğer Türkiye iddia ettiği gibi El Bab’ı kontrol edebilirse Rakka’ya kadar ilerler. Türkler El Bab’ı almadan Rakka’ya gitmez.

Continue Reading

Manşet

Sivas E Tipi yönetimi ve gardiyanlar işkence suçu işliyor

Published

on

By

Cezaevinde tutuklulara yönelik kötü uygulamalar ilişkin gelen bilgiler arasında; “2 günde bir musluklardan 1.30 saat su veriliyor, sadece 3 kova var suyu koydukları kova fazla olursa geri alıyor döküyorlar. Koğuşta kantinden para karşılığında alınan suya da el koyuyorlar” şeklinde bilgiler geliyor. 

TUTUKLULAR YERDE YATIYOR VE BATTANİYE SERİLMESİNE İZİN VERİLMİYOR

Cezaevlerinde kapasitenin en az 2 katından fazla tutuklunun bulunduğuna ilişkin Adalet Bakanlığı’nın açıkladı. Cezaevlerinden gelen bilgiler de tutukluların yerlerde yattığına ilişkin bilgiler gelmeye devam ediyor. Sivas E Tipi Cezaevi’nin yönetimi ve gardiyanlar, yerde yatan tutukluların yere battaniye sermesine bile izin vermiyor. 

ŞİKAYET DİLEKÇESİ YAZAN TUTUKLULARA PSİKOLOJİK ŞİDDET UYGULUYOR

Cezaevi Müdürü’nün koğuşlarda dolaşarak psikolojik baskı uyguladığı ve koğuşlarda herhangi bir tutuklunun mesleğini sorduğu cevap vermediğinde ise makam odasına götürüp işkenceler uyguladığı iddia ediliyor. Koğuşlarda gezerken tutuklulara sürekli kötü sözlerle muamelede bulunduğuna ilişkin bilgiler yer alıyor. 

Makumlara ait  itiraz ve şikayet dilekçelerini ilgili yerlere ulaştırmadığı ve geri verdiği kaydediliyor. Şikayet dilekçesi veren tutuklulara ise koğuşta psikolojik baskı uyguladığı belirtiliyor. 

Continue Reading

Manşet

Interpol, Türkiye’den gelen kırmızı bültenleri beklemeye aldı

Published

on

By

Interpol’ün, üye devletleri suç, suçlu ve tehditler karşısında bilgilendirdiği ve gerektiği zaman yakalama emri talebi ilettiği sekiz ayrı bülten tipinden en bilineni olan kırmızı bültenle aranan kişilerin arasında Adil Öksüz, Mihraç Ural ve Salih Müslim gibi isimler var.

Uluslararası Polis Teşkilatı’nın (Interpol), Türkiye tarafından çıkartılan 50’ye yakın kırmızı bülteni askıya aldığı öne sürüldü. Sabah gazetesinden Erkam Çoban’ın haberine göre Türkiye, yurt dışında olduğunu değerlendirdiği bazı kişiler için adli makamlarca acil yakalama talebinde bulunurken, Interpol dosyaları ‘siyasi’ bularak beklemeye aldı.

Eş zamanlı olarak hükümetin ‘F..’ olarak tanımladığı örgütün firarisi Adil Öksüz, eski PYD Eş Başkanı Salih Müslim, THKP-C Acilciler üyesi Mihraç Ural gibi isimlerin aralarında bulunduğu 50’ye yakın kişi ile ilgili kırmızı bülten çalışmaları başlatılmıştı.

Kırmızı bülten talepleri onaylandıkları takdirde Interpol, kendisine üye 170 ülkeye bunu yayımlayacak ve Türkiye’nin istediği birçok kişi hakkında yakalama kararı verilmiş olacaktı.

Yakın zaman önce Türkiye, Türkiye kökenli Alman yazar Doğan Akhanlı hakkında kırmızı bülten çıkartmış, yazar İspanya’da gözaltına alınmıştı. Interpol daha sonra Akhanlı hakkındaki kırmızı bülteni sildi.

Continue Reading

Editörden

‘Kayıp 106 bin silahın araştırılması’ AKP oylarıyla engellendi

Published

on

By

CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm, İçişleri Bakanlığı’nın 2017 yılı faaliyet raporunda yer alan ‘kayıp silah sayısının’ son üç yılda yüzde 720 arttığını belirterek Meclis’e araştırma önergesi verdi.

 

Önergesinde, kayıp silahların ülke güvenliği açısından büyük tehdit oluşturduğunu öne süren CHP’li Mehmet Tüm, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, İçişleri Bakanlığı’nın kamuoyundan kayıp silahlara ilişkin gerçekleri sakladığını ifade etti.

‘106 bin silahın kayıp olması sizleri korkutmuyor mu?’

CHP’li vekil Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“OHAL Türkiyesi’nde her geçen gün sorunlar giderek artıyor. Bildiğiniz gibi, İçişleri Bakanlığı, her yıl diğer kurumlar gibi faaliyet raporlarını açıklamaktadır. Bakanlığın 2017 yılı faaliyet raporunu incelediğimizde, kayıp silah sayısının 106 bini geçtiğini görüyoruz. İçişleri Bakanlığının verilerinde, 2014 yılında kayıp silah sayısı 14 bin görünürken, her ne hikmetse, bu sayı 2017 yılında 106 bine çıkıyor. Kayıp silah sayısı sadece 3 yılda yüzde 720 artmış durumdadır. Ateşli silah nedeniyle her gün onlarca insan yaşamını yitirmektedir. 106 bin silahın kayıp olması sizleri gerçekten korkutmuyor mu, ürkütmüyor mu?” (daha&helliip;)

Continue Reading

Çok Okunanlar