Ana sayfa Manşet “El Bab’da yaşanan ‘dost ateşi’ trajik bir kaza ancak sürpriz değil”

“El Bab’da yaşanan ‘dost ateşi’ trajik bir kaza ancak sürpriz değil”

PAYLAŞ

Suriye’de yürütülen Fırat Kalkanı harekatı sürerken, 9 Şubat sabahı Rus Hava Kuvvetleri’ne ait bir savaş uçağı saat 08.40’ta Suriye’nin El-Bab kasabası yakınlarındaki bir binayı vurdu. İlerleyen saatlerde TSK yaptığı açıkalamda, Fırat Kalkanı harekâtında üç Türk askerinin daha hayatını kaybettiğini duyurdu. Ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı telefonla arayarak, üç Türk askerinin hayatını kaybettiği olaya ilişkin başsağlığı ve üzüntülerini bildirdi.

Trajik olaya ilişkin diplomatik girişimler devam etti. Putin’in basın sözcüsü Dmitri Peskov, Rus uçağının Türk askerlerinin bulunduğu binayı vurmasına neden olan koordinatların Türkiye tarafından kendilerine verildiğini ve Türk askerinin orada olmaması gerektiğini söyledi. Bunun üzerine TSK’dan Rusya’ya cevap niteliğinde ikinci bir açıklama yapıldı. Açıklamada, koordinatların Rusya’ya 8 Şubat tarifinde verildiği ve TSK’ya bağlı unsurların ise takriben 10 gündür aynı noktada bulunduğu ifade edildi.

Diplomatik krizin eşiğinden döndüren olay Rus basınında da geniş yer vuldu. Moskovskiy Komsomolets’te (MK) yer alan yazıda sadece son yaşanan gerginlik konu edilmedi. Türkiye’nin Fırat Kalkanı operasyonu da eleştirildi.

Olga Bojeva imzalı makalede olayın trajik bir kaza olduğunun altı çiziliyor ancak sürpriz olarak karşılanmaması gerektiği vurgulanıyor.

Makale şöyle devam ediyor:

“Bu noktada hiç kimsenin inkar etmeyeceği bir gerçeği hatırlatmak gerekir. Resmi olarak kimsenin davet etmediği ve yardım istemediği Türk askeri hukuka aykırı olarak Suriye’de bulunuyor. 2016 yılında Türk Genelkurmayı bağımsız bir karar alarak ‘Fırat Kalkanı’ gibi güzel bir isimle Suriye’de operasyon başlattı. Ancak Türkiye’nin kalkanını kimin için çıkardığı ise büyük bir soru işareti.

İşte şimdi Arap saçına dönen bu çıkarlar El Bab’da yoğunlaştı. Dahası, burada kim gerçek müttefik, kim düşman tahmin etmek imkansız.

Bugünkü güçler dengesinde, El Bab’da tutarsız koordinatlar nedeniyle meydana gelen olayı, Rusya Ortadoğu ve Orta Asya Ülkeleri Araştırma Merkezi Başkanı Semen Bagdasarov MK’ya değerlendirdi.

El Bab’ı IŞİD kontrol ediyor. Yarım yıl kadar bir süredir Özgür Suriye Ordusu’nun desteğindeki Türkiye El Bab’ı almaya çalışıyor. Ancak henüz başarabilmiş değiller ve zırhlı araçlar da dahil olmak üzere büyük kayıplar veriyorlar. 10 Leopar Tankı ve 20’den fazla M-60 Tankı hasar gördü. Bu arada Hizbullah desteğindeki Suriye Ordusu da El Bab’ın güneyine yığınak yaptı. Kim El Bab’ı alırsa o Halep’in kuzeyindeki bölgeyi de kontrol etme imkanına kavuşacak. Eğer Türkiye iddia ettiği gibi El Bab’ı kontrol edebilirse Rakka’ya kadar ilerler. Türkler El Bab’ı almadan Rakka’ya gitmez.