Ana sayfa Manşet El Bab’da yaşanan son olay iki ülke ilişkilerine zarar verir mi?

El Bab’da yaşanan son olay iki ülke ilişkilerine zarar verir mi?

PAYLAŞ

Bugün sabah saat saatlerinde Rus Hava Kuvvetlerine ait bir savaş uçağı tarafından yapılan hava saldırısı sonrası 3 Türk askeri hayatını kaybetti, 11 asker de yaralandı. “Fırat Kalkanı” kapsamında Suriye’nin El Bab bölgesinde yürütülen operasyonlar sırasında meydana gelen olayın ardından Genelkurmay’dan bir açıklama yapıldı. Açıklamada, yaşanan hadisenin bir kaza olduğu, olayın ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı arayarak üzüntülerini bildirdiği belirtildi.

Yaşanan olay Rus basınında da geniş yankı uyandırdı. 2015 yılında Suriye-Türkiye sınırında düşürülen Rus uçağı ve Büyükelçi Karlov suikastı da yeniden tartışılmaya başlandı. Ancak uzmanlara göre El Bab’da yaşanan son olayın Moskova-Ankara arasındaki ilişkilere zarar verme ihtimali düşük.

Rus Novaya Gazeta, konuyla ilgili güvenlik uzmanlarının ve siyaset bilmcilerin görüşlerine başvurdu.

Novaya Gazeta yazarı ve askeri uzman Pavel Felgenhauer, “El Bab’da şiddetli çatışmalar sürüyor. Şehir IŞİD tarafından işgal edilmiş durumda. Kuzeyden Türkler ve muhalifler, güneyden ise Suriye ordusu giriyor. Aynı anda bir hava bombardımanı yapıldı ve bir hata oldu” görüşünü savunuyor. Felgenhauer’e göre, Putin’in Erdoğan’ı arayıp başsağlığı dileklerini iletmesinin ardından olayın siyasi herhangi bir sonucunun olması beklenemez. Felgenhauer ayrıca, iki tarafın da yaşanan hadisenin savaş ortamında gerçekleşmesi muhtemel bir tesadüf olduğunu düşündüğünü söylüyor.

Profesör Leonid İsaev ise konuya ilişkin şu açıklamayı yaptı: “Rusya-Türkiye ilişkilerinde korkulacak bir durum olmayacak. İki tarafta Karlov suikastında olduğu gibi olayı örtbas edecekler. Bu hikayeyi çok çabuk unuttular. Neredeyse hiçbir şey söylemediler. Sadece Dışişleri nezdinde birkaç açıklama… Bugün meselenin ciddiyeti çok yüksek. Çünkü Rusya-Türkiye ilişkisi çok kişiselleştirilmiş durumda. Ankara-Moskova ilişkileri ya da Erdoğan-Putin ilişkileri nerede anlamak artık imkansız. Bu bağlamda iki liderin de itibarlarının maliyeti çok yüksek. Artık Türk halkı isyan edebilir.”

Moskova’daki Türkiye Çalışmaları Merkezi Direktörü Ilshat Saetov, bu durumun Rus-Türk ilişkilerinde keskin bir dönüşe yol açmayacağı görüşünde: “Çünkü olayın oluş şekline bakılırsa bu bir yanlışlık. Rus hava kuvvetlerinin böyle bir ortamda müttefiklerini vuracağını sanmam. Tabiiki Türkiye’de bazı insanlar bunun Rusya için gecikmiş bir intikam olduğunu düşünecekler. Ancak bu tartışmalar bir akıma dönüşmez.”