Connect with us

Manşet

El Bab’da yaşanan son olay iki ülke ilişkilerine zarar verir mi?

Published

on

Bugün sabah saat saatlerinde Rus Hava Kuvvetlerine ait bir savaş uçağı tarafından yapılan hava saldırısı sonrası 3 Türk askeri hayatını kaybetti, 11 asker de yaralandı. “Fırat Kalkanı” kapsamında Suriye’nin El Bab bölgesinde yürütülen operasyonlar sırasında meydana gelen olayın ardından Genelkurmay’dan bir açıklama yapıldı. Açıklamada, yaşanan hadisenin bir kaza olduğu, olayın ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı arayarak üzüntülerini bildirdiği belirtildi.

Yaşanan olay Rus basınında da geniş yankı uyandırdı. 2015 yılında Suriye-Türkiye sınırında düşürülen Rus uçağı ve Büyükelçi Karlov suikastı da yeniden tartışılmaya başlandı. Ancak uzmanlara göre El Bab’da yaşanan son olayın Moskova-Ankara arasındaki ilişkilere zarar verme ihtimali düşük.

Rus Novaya Gazeta, konuyla ilgili güvenlik uzmanlarının ve siyaset bilmcilerin görüşlerine başvurdu.

Novaya Gazeta yazarı ve askeri uzman Pavel Felgenhauer, “El Bab’da şiddetli çatışmalar sürüyor. Şehir IŞİD tarafından işgal edilmiş durumda. Kuzeyden Türkler ve muhalifler, güneyden ise Suriye ordusu giriyor. Aynı anda bir hava bombardımanı yapıldı ve bir hata oldu” görüşünü savunuyor. Felgenhauer’e göre, Putin’in Erdoğan’ı arayıp başsağlığı dileklerini iletmesinin ardından olayın siyasi herhangi bir sonucunun olması beklenemez. Felgenhauer ayrıca, iki tarafın da yaşanan hadisenin savaş ortamında gerçekleşmesi muhtemel bir tesadüf olduğunu düşündüğünü söylüyor.

Profesör Leonid İsaev ise konuya ilişkin şu açıklamayı yaptı: “Rusya-Türkiye ilişkilerinde korkulacak bir durum olmayacak. İki tarafta Karlov suikastında olduğu gibi olayı örtbas edecekler. Bu hikayeyi çok çabuk unuttular. Neredeyse hiçbir şey söylemediler. Sadece Dışişleri nezdinde birkaç açıklama… Bugün meselenin ciddiyeti çok yüksek. Çünkü Rusya-Türkiye ilişkisi çok kişiselleştirilmiş durumda. Ankara-Moskova ilişkileri ya da Erdoğan-Putin ilişkileri nerede anlamak artık imkansız. Bu bağlamda iki liderin de itibarlarının maliyeti çok yüksek. Artık Türk halkı isyan edebilir.”

Moskova’daki Türkiye Çalışmaları Merkezi Direktörü Ilshat Saetov, bu durumun Rus-Türk ilişkilerinde keskin bir dönüşe yol açmayacağı görüşünde: “Çünkü olayın oluş şekline bakılırsa bu bir yanlışlık. Rus hava kuvvetlerinin böyle bir ortamda müttefiklerini vuracağını sanmam. Tabiiki Türkiye’de bazı insanlar bunun Rusya için gecikmiş bir intikam olduğunu düşünecekler. Ancak bu tartışmalar bir akıma dönüşmez.”

Continue Reading

Manşet

Sivas E Tipi yönetimi ve gardiyanlar işkence suçu işliyor

Published

on

By

Cezaevinde tutuklulara yönelik kötü uygulamalar ilişkin gelen bilgiler arasında; “2 günde bir musluklardan 1.30 saat su veriliyor, sadece 3 kova var suyu koydukları kova fazla olursa geri alıyor döküyorlar. Koğuşta kantinden para karşılığında alınan suya da el koyuyorlar” şeklinde bilgiler geliyor. 

TUTUKLULAR YERDE YATIYOR VE BATTANİYE SERİLMESİNE İZİN VERİLMİYOR

Cezaevlerinde kapasitenin en az 2 katından fazla tutuklunun bulunduğuna ilişkin Adalet Bakanlığı’nın açıkladı. Cezaevlerinden gelen bilgiler de tutukluların yerlerde yattığına ilişkin bilgiler gelmeye devam ediyor. Sivas E Tipi Cezaevi’nin yönetimi ve gardiyanlar, yerde yatan tutukluların yere battaniye sermesine bile izin vermiyor. 

ŞİKAYET DİLEKÇESİ YAZAN TUTUKLULARA PSİKOLOJİK ŞİDDET UYGULUYOR

Cezaevi Müdürü’nün koğuşlarda dolaşarak psikolojik baskı uyguladığı ve koğuşlarda herhangi bir tutuklunun mesleğini sorduğu cevap vermediğinde ise makam odasına götürüp işkenceler uyguladığı iddia ediliyor. Koğuşlarda gezerken tutuklulara sürekli kötü sözlerle muamelede bulunduğuna ilişkin bilgiler yer alıyor. 

Makumlara ait  itiraz ve şikayet dilekçelerini ilgili yerlere ulaştırmadığı ve geri verdiği kaydediliyor. Şikayet dilekçesi veren tutuklulara ise koğuşta psikolojik baskı uyguladığı belirtiliyor. 

Continue Reading

Manşet

Interpol, Türkiye’den gelen kırmızı bültenleri beklemeye aldı

Published

on

By

Interpol’ün, üye devletleri suç, suçlu ve tehditler karşısında bilgilendirdiği ve gerektiği zaman yakalama emri talebi ilettiği sekiz ayrı bülten tipinden en bilineni olan kırmızı bültenle aranan kişilerin arasında Adil Öksüz, Mihraç Ural ve Salih Müslim gibi isimler var.

Uluslararası Polis Teşkilatı’nın (Interpol), Türkiye tarafından çıkartılan 50’ye yakın kırmızı bülteni askıya aldığı öne sürüldü. Sabah gazetesinden Erkam Çoban’ın haberine göre Türkiye, yurt dışında olduğunu değerlendirdiği bazı kişiler için adli makamlarca acil yakalama talebinde bulunurken, Interpol dosyaları ‘siyasi’ bularak beklemeye aldı.

Eş zamanlı olarak hükümetin ‘F..’ olarak tanımladığı örgütün firarisi Adil Öksüz, eski PYD Eş Başkanı Salih Müslim, THKP-C Acilciler üyesi Mihraç Ural gibi isimlerin aralarında bulunduğu 50’ye yakın kişi ile ilgili kırmızı bülten çalışmaları başlatılmıştı.

Kırmızı bülten talepleri onaylandıkları takdirde Interpol, kendisine üye 170 ülkeye bunu yayımlayacak ve Türkiye’nin istediği birçok kişi hakkında yakalama kararı verilmiş olacaktı.

Yakın zaman önce Türkiye, Türkiye kökenli Alman yazar Doğan Akhanlı hakkında kırmızı bülten çıkartmış, yazar İspanya’da gözaltına alınmıştı. Interpol daha sonra Akhanlı hakkındaki kırmızı bülteni sildi.

Continue Reading

Editörden

‘Kayıp 106 bin silahın araştırılması’ AKP oylarıyla engellendi

Published

on

By

CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm, İçişleri Bakanlığı’nın 2017 yılı faaliyet raporunda yer alan ‘kayıp silah sayısının’ son üç yılda yüzde 720 arttığını belirterek Meclis’e araştırma önergesi verdi.

 

Önergesinde, kayıp silahların ülke güvenliği açısından büyük tehdit oluşturduğunu öne süren CHP’li Mehmet Tüm, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, İçişleri Bakanlığı’nın kamuoyundan kayıp silahlara ilişkin gerçekleri sakladığını ifade etti.

‘106 bin silahın kayıp olması sizleri korkutmuyor mu?’

CHP’li vekil Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“OHAL Türkiyesi’nde her geçen gün sorunlar giderek artıyor. Bildiğiniz gibi, İçişleri Bakanlığı, her yıl diğer kurumlar gibi faaliyet raporlarını açıklamaktadır. Bakanlığın 2017 yılı faaliyet raporunu incelediğimizde, kayıp silah sayısının 106 bini geçtiğini görüyoruz. İçişleri Bakanlığının verilerinde, 2014 yılında kayıp silah sayısı 14 bin görünürken, her ne hikmetse, bu sayı 2017 yılında 106 bine çıkıyor. Kayıp silah sayısı sadece 3 yılda yüzde 720 artmış durumdadır. Ateşli silah nedeniyle her gün onlarca insan yaşamını yitirmektedir. 106 bin silahın kayıp olması sizleri gerçekten korkutmuyor mu, ürkütmüyor mu?” (daha&helliip;)

Continue Reading

Çok Okunanlar