Ana sayfa Öne Çıkanlar Elektronik cihaz yasağına Yenişafak yorumu: THY ile rekabet edemeyince siyaseti devreye soktular

Elektronik cihaz yasağına Yenişafak yorumu: THY ile rekabet edemeyince siyaseti devreye soktular

PAYLAŞ

Gazetede yer alan habere göre, terör istihbaratı gerekçe gösterilerek İstanbul’dan yapılacak uçuşlara elektronik cihaz yasağı konduğu belirtildi.

Yenişafak’ın haberinde şu ifadelere yer verildi:

Batılı havayolu şirketleri THY ve İstanbul ile ticari olarak rekabet edemeyince, “siyaseti” devreye soktu. ABD ve İngiltere, bir terör istihbaratını gerekçe gösterip, İstanbul’dan yapılacak uçuşlara elektronik cihaz yasağı koydu. Asıl neden ise THY’nin dış hat uçuşlarındaki başarısı. THY dünyadaki yolcuların yüzde 78’ine ulaşabiliyor.

ABD ve İngiltere, güvenlik kaygılarını öne sürerek uçaklarda cep telefonundan büyük elektronik cihaz kullanımını yasakladı. 8 Müslüman ülkede uçakları elektronik cihaza yasaklı 10 kent arasında İstanbul da var. Kahire (Mısır), Amman (Ürdün), Kazablanka (Fas), Doha (Katar), Riyad ve Cidde (Suudi Arabistan), Abu Dabi ve Dubai (Birleşik Arap Emirlikleri), Kuveyt (Kuveyt) ve İstanbul’un bulunduğu listede ne hikmetse İsrail’in Tel Aviv Ben Gurion Havalimanı yok. Yasağa göre, ABD ve İngiltere’ye doğrudan uçuşlarda yolcular, dizüstü bilgisayar ve tablet gibi cihazlarını valize koymak durumunda kalacak. Yasağın ‘terör saldırısı’ şüphesiyle konulduğu savunulsa da, uygulamanın arkasında tamamıyla ticari nedenler yatıyor. İstanbul 3. havalimanı tamamlandığında uluslararası transit yolcu piyasasındaki denklemi bütünüyle değiştireceği için, ABD’nin başlattığı ve İngiltere’nin sürdürdüğü pay kapma savaşına önümüzdeki günlerde diğer ülkelerin de katılması bekleniyor.

Tamamlandığında dünyanın büyüğü olacak 3. havalimanı açıldığında, havada 10 saat ve üzeri seyahatler için vazgeçilmez bir transit noktası haline gelecek. Bu uçuşlarda İstanbul’u kullanan Avrupalı yolcular, evlerine 3 saat erken gidebilecek. Birkaç yıl içinde İstanbul, Avrupa’nın ağırlık merkezine dönüşecek. Uçuşlar ucuzlayınca yolcular başta Türk Hava Yolları (THY) olmak üzere ekonomik uçuşları tercih edecek. Türkiye ve havadaki bayrak taşıyıcısı THY, bu yüzden ABD, İngiltere, Hollanda, Almanya ve Fransa merkezli havayolu şirketlerinin en büyük rakibi durumunda. ABD’li havayolu şirketlerinin ‘zarar ediyoruz’ şikayetleri sonrası Donald Trump yönetiminin elektronik cihaz yasağını devreye sokması en çok da THY’yi etkileyecek.