Ana sayfa Sürmanşet ‘Emekli vekillere çifte maaş’ düzenlemesi Meclis’ten geçti

‘Emekli vekillere çifte maaş’ düzenlemesi Meclis’ten geçti

PAYLAŞ

CHP milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklandığı, HDP’li Tuğba Hezer’in ‘devamsızlık’ gerekçesiyle milletvekilliğinin düşürülmesine karar verildiği gün Meclis’ten AKP’lilerin oyuyla “emekli vekillere çifte maaş” düzenlemesi geçirildi. AKP’nin 2016 yılı Kasım ayında bir gece yarısı TBMM’den geçirdiği ancak tepkiler üzerine geri çekmek zorunda kaldığı düzenleme, komisyon aşamasında son dakika değişikliğiyle Üretim Reformu Yasa Tasarısı’na eklendi.

BirGün’den Sebahat Karakoyun’un haberine göre, Genel Kurul’da CHP ve HDP’lilerin itirazına rağmen AKP’lilerin oylarıyla kabul edilen düzenleme, seçilmeden önce öğretim üyesi olan milletvekili ve bakanların emekli olduktan sonra istedikleri üniversiteye atanmalarını ve görev yaptıkları üniversiteden aldıkları maaşın yanı sıra emekli maaşlarını da almalarını olanaklı hale getiriyor.

Muhalefetin itirazını dikkate almadılar

HDP’li Mahmut Toğrul, Genel Kurul’da düzenlemeye, “5 binin üzerinde öğretim üyesi üniversiteden ihraç edilmişken, kendimize iltimas geçen bir dönemin vekilleri olarak tarihe geçmeyelim. Bu doğru bir karar değildir. Bunu savunmak gerçekten ne ahlakidir ne vicdanidir ne etiktir. Kaldı ki eşitlik ilkesine de aykırıdır. Eşitlik ilkesine de aykırıdır çünkü sadece bir meslek grubu için istiyorsunuz, diğer meslek grupları için de istemiyorsunuz” diye tepki gösterdi.

CHP Milletvekili Aytuğ Atıcı da AKP’lilerin önergeyle komisyonda tasarıya ekledikleri düzenleme ile “büyük bir adaletsizlik ve eşitsizlik, haksızlık yaptığını” belirterek, eleştirilerini şöyle dile getirdi:

“Buradaki milletvekili olan öğretim üyeleri, emekli olup döndüğünüzde hangi yüzle arkadaşlarınızın yüzüne bakacaksınız? Hiç utanmayacak mısınız? Size ‘seninle ben burada otuz sene aynı üniversitede çalıştık, ben tek maaş alırken sen hangi yüzle 2 maaş alıyorsun’ dediğinde utanmayacak mısınız? BAĞ-KUR, SSK ya da Emekli Sandığı’ndan aldığı maaşı yetiremediği için kamuya dönen garibanın emekli aylığı kesilirken, emekli vekillerin emekli aylığının kesilmemesi hiç onurunuza dokunmuyor mu? Yazıklar olsun size.”