Ana sayfa Editörden Emin Çölaşan: Ben onları savunmuyorum, hukukun çiğnenmesini eleştiriyorum

Emin Çölaşan: Ben onları savunmuyorum, hukukun çiğnenmesini eleştiriyorum

PAYLAŞ

Yazılarında, cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine ve tutuklulardan gelen mektuplara sıkça yer veren Sözcü yazarı Emin Çölaşan, Gülen grubuna yakın kişileri savunduğuna ilişkin eleştirilere cevap verdi. Çölaşan, “Ben onları savunmuyorum. Ben yapıldığı iddia edilen haksızlıkları ve özellikle de hukukun çiğnenmesini eleştiriyorum” dedi.

Çölaşan’ın yazısının ilgili kısmı şöyle:

Darbe girişimi sonrasında on binlerce kamu görevlisi açığa alındı, kamudan ihraç edildi. On binlercesi tutuklandı. Asker, polis, öğretmen, hakim, savcı, kaymakam, gazeteci, aklınıza kim gelirse, her kesimden insanlar… Ve cezaevleri tıka basa onlarla dolduruldu. O kalabalık koğuşlarda, insanlık dışı koşullarda ve birbirlerinin üzerinde yatmak zorundalar. Üstelik bazılarının 0‐6 yaş arası çocukları da onlarla birlikte hapis yatıyor.

Ancak ortada bazı gerçekler var:
Mağdur edildiğini iddia eden ve şimdi cezaevlerini tıka basa doldurmuş olan bu insanların çoğu, neyle suçlandığını bilmiyor. Hepsinin dosyalarında gizlilik kararı var. Dolayısıyla suçları açıklanmıyor, avukatlarına da söylenmiyor. Savcılık iddianameleri derseniz, darbeden bu yana 11 ay geçmiş olmasına rağmen çoğu için hazır değil. Dolayısıyla duruşma günleri de bilinmiyor.

İşin daha da vahim boyutu, bunların başvurup derdini anlatacağı, bilgi alacağı herhangi bir makam yok! Hükümet bu konuda bazı komisyonlar kurulduğunu falan açıklıyor da, bu on binlerce kişinin dilekçelerine hangi komisyon bakacak, gerçeklere nasıl ulaşacak, o da bilinmiyor

Bazı okurlarım beni eleştiriyor: “Siz geçmişte bu Fetullah takımıyla çok uğraştınız, defalarca mahkemelik oldunuz. Onlar da sizi düşman bellemişti. Şimdi nasıl oluyor da mektuplarına yer verip onları savunuyorsunuz?

Ben onları savunmuyorum. Ben yapıldığı iddia edilen haksızlıkları ve özellikle de hukukun çiğnenmesini eleştiriyorum. Dikkat ederseniz olaya hep “İnsancıl” açıdan yaklaşıyorum. Karı koca tutuklanıp açlığa mahkûm edilenler, küçük bebekleriyle cezaevi koğuşlarına sürüklenen analar ve suçlarının ne olduğu kendilerinden ve avukatlarından gizlenen on binlerce kişi…

Yazının tamamı için…